
Еврозоната - приоритет, но ако не застрашава стабилността и нуждите на обществото
Масирани инвестиции за развитие на инфраструктурата, на здравеопазването и образованието и скоростна модернизация на армията, но с участието на български военни заводи, ще са най-важните приоритети за правителството на Росен Желязков.
Това предвижда управленската програма, която кабинетът представи във вторник вечерта пред коалиционния съвет на ГЕРБ, ИТН, БСП и ДПС-ДПС. Програмата е близо 100 страници, като министрите са си поставили и индикатори за изпълнение на задачите подобно на бизнес план. Програмата бе изготвена под ръководството на вицепремиера Томислав Дончев. След като получи одобрението на коалиционния съвет, тя трябва да бъде приета и на заседание на правителството.
Като най-спешна и важна своя задача правителството на Росен Желязков определя консолидацията на бюджета, тоест
да се прекрати практиката на бюджетни дефицити
от последните години. Проектът на бюджет също трябваше да бъде обсъждан от управляващите на заседанието им във вторник.
Приоритетът за влизане на България в еврозоната обаче е записан в програмата с формулировката “интеграция на България в европейската икономическа и финансова система”. Като ангажиментът на правителството е всички политики в тази посока да бъдат съобразени с макроикономическата стабилност, устойчивост на публичните финанси и нуждите на обществото. Формулировката е такава заради скептичните към бързо влизане в еврозоната коалиционни партньори от ИТН и БСП и техните избиратели. Като засега намеренията на правителството и финансовата министърка Теменужка Петкова са до края на февруари да бъде поискана извънредна оценка от ЕК и Европейската централна банка дали можем да приемем еврото като валута от 1 януари 2026 година.
Правителството предвижда и ново предоговаряне на условията по Националния план за възстановяване и устойчивост с Европейската комисия. До този момент България е усвоила едва 1,3 млрд. евро от плана, а страната ни е заплашена да загуби над 2 млрд. лв. заради неизпълнени реформи. Като освен предоговаряне правителството ще опита
да ускори изоставащите реформи
По част от тях, като съдбата на въглищните централи обаче, няма съгласие между партньорите, а в предния парламент ИТН блокираха приемането на пътната карта за прехода в региона на Стара Загора.
В програмата е разписано още, че финансовата стабилност и икономическата конкурентоспособност са основополагащи за дългосрочното развитие на страната. Устойчивата финансова среда е предпоставка за икономически растеж, а конкурентоспособната икономика е ключова за запазването на макроикономическата стабилност. Правителството ще се ръководи от принципите на предвидимост, разумно управление на публичните ресурси и насърчаване на инвестициите и иновациите, са записали още министрите в програмата си. Като особено внимание е обърнато на
създаването на индустриални зони за иновативни производства,
което трябвало да увеличи добавената стойност на икономиката ни.
“Правителството ще работи за създаване на благоприятна среда за растеж, включително за намаляване на бюрократичната тежест, за стимулиране на предприемачеството и за насърчаване на икономическата активност. Това ще позволи на бизнеса и гражданите да се възползват от новите възможности, създадени от икономическата модернизация и интеграцията в европейските пазари”, се казва още в програмата.
Като фокус в правосъдието и вътрешния ред пък министрите са сложили изваждането на България от “сивия” списък на държавите, в които се перат пари. В края на октомври миналата година България бе поставена под засилено наблюдение заради недостатъчен капацитет в борбата с прането на пари и финансирането на тероризма. Борбата с корупцията, организираната престъпност и трансграничните престъпни мрежи също е залегнала в програмата.
Социалната политика ще бъде балансирана с икономическите реалности, така че да се гарантират устойчиви доходи, достъп до качествени услуги и ефективно използване на публичните ресурси.
България ще следва стратегия за диверсификация на енергийните източници, развитие на ядрената енергетика и инвестиции в зелени технологии с цел предвидими и достъпни цени за потребителите. Ще се повишава енергийната ефективност и ще има акцент върху намаляване на зависимостта от външни доставчици.