Музеят на възраждането в Елена изпраща годината с нови специализирани витрини за старопечатните си издания и ръкописи. Инвестицията в съоръженията с генератор за поддържане на постоянна влажност стана възможна благодарение на сдружение „МИГ общини Елена и Златарица". Така ще бъдат съхранени и същевременно показвани на публиката в църквата-музей "Св.Никола" безценни образци на повече от 5 века.
Най-старата светиня в Еленско съществува преди началото на XVI в., за което свидетелства църковен псалтир от 1518 г. За съжаление част от ценните експонати изгарят при нападението от кърджалиите през 1800 г. Днес колекцията от ръкописни и старопечатни книги наброява около 340, като част от тях са експонирани в притвора на храм „Св. Никола".
Най-старият ръкопис, показан в църквата, датира от 1472 година. Сред ценните реликви са и богослужебни книги от XVI до XIX век. Експонатите досега бяха изложени в дървени витрини с обикновено стъклено покритие. Поради конструктивните особености на църквата, влажността е висока и старите витрини бяха неподходящи за доброто им опазване.
По проекта вече са закупени и монтирани 5 специализирани настолни витрини с генератор за поддържане на постоянна влажност, което покрива необходимите изисквания за съхранението им. Чрез антирефлексни стъкла се постига предпазен ефект от вредни лъчения – художествено осветление и любителски заснимания от посетители. Херметическото затваряне е с регулиращ ефект върху степента на замърсяване на експонатите и възпрепятства развитието на плесен и патогенни бактерии.
Съхранението на ценните реликви в специализираните витрини ще удължи живота на старопечатните издания, които на практика ще продължат да са поставени в достъпни пространства за посетителите на Музей на Възраждането "Иларион Макариополски", посочват от общинската администрация в Елена.