
- Образователната инфраструктура в общината се развива отлично, казва директорката на на дирекция "Образование и култура"
- Към педагогическите специалности има интерес и от хора, които не са в кандидатстудентска възраст
- Г-жо Тодорова, в Пазарджик вече се предлага изнесено обучение на студенти от Тракийския университет в Стара Загора. Какви специалности предлага висшето учебно заведение?
- Още през миналата година общинското ръководство преговаря с ръководството на Тракийския университет в лицето на неговия ректор проф. Добри Ярков и представители на университета.
Проведени бяха и дискусии с директорите на училища в областта, както и с представители на бизнеса. Идеята на тези срещи беше
да се намери пресечната точка кои са най-търсените специалности в региона
и кои са най-желаните от зрелостниците, тъй като има недостиг на кадри. Между общината и Тракийския университет беше подписан договор за сътрудничество и беше сформирана първата група, която се обучава по икономическа специалност - в задочна форма, изнесено обучение.
Тази година имаме желание да бъдат включени и други специалности в областта на аграрния сектор, IT, икономически, инженерни и в областта на хранително-вкусовата промишленост, защото бизнесът споделя, че имат нужда от специалисти в областта на автоматизацията и работата с техника.
Проведохме анкета сред 12-класниците в областта и директори на училища, която показва недостиг на педагогически кадри. Има интерес и от хора, които не са в кандидатстудентска възраст - може би заради по-доброто заплащане на учителите, но има желаещи да се преквалифицират и да придобият педагогическа специалност и да сменят професията си.
И като се има предвид, че преди години Пазарджик все пак е бил академичен град с филиал на Пловдивския университет, Педагогическия факултет и на Медицинския университет (МУ), преценихме, че е удачно, при условие че има търсене, Тракийският университет да набира кандидат-студенти и по педагогически специалности.
Предстои да уточним конкретно какви ще бъдат местата за прием и по кои специалности.
МУ в Пловдив продължава да приема кандидати за клинично изнесено обучение по 3 специалности - медицинска сестра, акушерка и лекарски асистент.
Община Пазарджик има желание МУ да разкрие филиал на Факултета по обществено здраве и работи много ползотворно в тази посока.
- Има ли материално-техническа база за тези висши учебни заведения?
- Преди години държавата е прехвърлила собствеността на бившия педагогически факултет на Пловдивския университет на общината, така че базата се намира зад Българо-немския образователен център.
Единият етаж от тази сграда вече е ремонтиран и обезпечен и там се провеждат занятия за медицински сестри, лекарски асистенти и акушерки. Предстои да бъдат обновени и останалите етажи.
Там има и общежитие, което е ремонтирано. С решение на общинския съвет един етаж беше предоставен за определен период от време на МУ в Пловдив.
Занятия на студентите от Тракийския университет се провеждат в базата
на Професионалната гимназия по селско стопанство "Царица Йоана", където вече се обучават изнесено задочно студенти по икономическа специалност.
Предстои да бъде завършен ремонтът в средношколското общежитие, който се извършва по европейски проект. Сградата ще отговаря на всички европейски стандарти.
Във всяка стая ще има самостоятелен санитарен възел. Спазено е изискването да има площ с необходимите квадратни метри за всеки ученик.
В Основно училище "Проф. Иван Батаклиев" бе открит напълно нов физкултурен салон за децата, които бяха принудени през зимата да играят на открито. В момента се изграждат нови физкултурни салони и в НУ "Васил Друмев", във "Васил Левски" и в ОУ "Отец Паисий" в с. Говедаре.
В училището в Говедаре бе подменен покривът, в училището в Гелеменово също има открити спортни площадки в много училища в общината.
- Как общината съдейства за осмисляне на свободното време на учениците? Какви форми на извънучилищна дейност предлага на малки и по-големи?
- През декември 2024-а разработихме стратегия за развитие на образованието в Пазарджик, която беше приета на сесия на общинския съвет.
В нея са набелязани 7 приоритетни области на въздействие с конкретни цели, задачи, очаквани резултати, интервенции. Към 31 декември младежите на възраст от 15 до 29 г. са 19 170.
Общият брой деца и ученици, подлежащи на задължително обучение, в предучилищна възраст са 4730. Брой деца в училищна възраст са 17 040. А младежите от 20 до 29 г. са 16 246. Така
коефициентът на естествен прираст в областта се повишава
и изпреварва средния за страната, въпреки че остава отрицателен със стойност от минус 7,3% при минус 6,8% в страната за 2023 г.
Делът на децата до 4 г. е равен на средния за страната - 4,5%. А делът на хората над 65 г. остава по-висок - 24,3% за областта при 23,8% в страната.
Конкретните приоритети са насочени към предучилищното образование
- в общината работят 14 общински детски градини и една частна и 11 подготвителни групи в училищата.
Общият брой на записани в предучилищно обучение за 2024-а са 3283 деца, като 207 от тях са в яслена група, а 220 в подготвителна група. Така общият брой персонал в детските градини е 464 души.
Педагогическите специалисти са 236, а непедагогическите - 229
Общият брой самостоятелни детски яслени групи на територията на града е 6 и отделно имаме в селата Юнаците и Мало Конаре. Яслените групи всъщност са 8. В детските ясли персоналът е от 29 души, от които 14 са медицински специалисти.
По отношение на училищното образование в общината функционират 46 общински и държавни училища. От тях 6 са начални, 25 са основни, 4 средни, 2 профилирани гимназии, една езикова гимназия, 7 професионални гимназии и едно спортно училище.
Освен това имаме Център за специална образователна подкрепа, който е държавен.
Регионален Център за подкрепа на приобщаващото образование, който също е държавен. Разполагаме и с 3 Центъра за подкрепа на личностно развитие, а именно Общински детски комплекс, средношколско общежитие и Кариерен център.
Образователната инфраструктура се развива отлично.
- Как са ангажирани децата в свободното им време ?
- Извънкласните дейности се организират в училищата, центровете за подкрепа и личностно развитие, ОДК и Младежкия дом.
Има разнообразни школи и в читалищата - народни танци, спортни танци, модерни танци, балет, народно пеене, пиано, вокално майсторство, китара. Децата имат възможност да изберат това, което им е интересно.
В Пазарджик има и 35 спортни клуба с разнообразни спортове. Тук има достатъчно форми за разнообразна изява за децата, стига те да имат желание. А те имат все повече.
Нашите ученици печелят награди в национални и международни конкурси.
Общината е готова да стартира новата електронна система
за записване в детските заведения. Това значително ще облекчи родителите, които няма да обикалят от детска градина на детска градина, а ще могат онлайн да подават заявления, в които да запишат желанията си.
Ще се прави класиране в зависимост от това къде живеят или работят родителите. Ще облекчим и тези семейства, които не могат да се справят електронно. Те ще могат да отидат в 2-3 детски заведения, където ще има специалисти, които да окажат сътрудничество.
Днес не просто инвестираме в образование - ние градим бъдеще, в което децата се възпитават в среда на грижа, сигурност и възможности.
В което младите хора не напускат родния си град, а избират да се развиват в него, защото прогресивно се осигурява достъп до качествено обучение и професионална реализация. В което семействата усещат, че институциите могат да бъдат техен партньор.
От създаване на условия за висше образование до обновяване на училища и детски градини са стъпки да направим Пазарджик по-добро място за живот и развитие. И това вече се вижда не само в числата, а в коментарите на децата, в избора на младите, в доверието на родителите.
Това е новото лице на образованието в Пазарджик - с отворени врати, високи цели и устрем, който гледа само напред.