
Фактът, че са акцизна стока, е мощен инструмент в ръцете на правоохранителните органи, казва старши изследователят от Институт за пазарна икономика
Призивите за пълна забрана на вейповете са свръхреакция, но това няма да попречи на нелегалния пазар
- Господин Ганев, за последните 15 години делът на незаконните цигари на българския пазар бе смъкнат от 35% до нищожен процент благодарение на това, че правоохранителните органи си свършиха работата. Дори се оказахме сред отличниците на Европа. Може ли според вас те да повторят със същия успех това и с електронните цигари вместо да се стига до пълната им забрана?
- Държавата има всички инструменти да се справи с незаконната търговия с вейповете, които в законодателството ни фигурират под името електронни цигари. Защото това е акцизна стока. Тази акцизна рамка обхвана всички електронни цигари, независимо дали в тях има или няма никотин. В Европа законодателството е различно – понякога зависи от това дали съдържат никотин.
Точно това дава възможност на контролните органи да си вършат работата, тъй като имаме вече над 100 години история на контрол над акцизните стоки. Ако се забранят електронните цигари и в закона за акцизите, те де факто ще станат една обикновена неакцизна стока и тогава нито санкциите и глобите, нито криминализирането на нарушенията спрямо тази стока, може да се приложат.
Когато през 2010 г. акцизът на тютюневите изделия беше увеличен и цигарите поскъпнаха, нелегалният пазар превзе огромни територии, стана почти една трета от целия. Но с подкрепата и на тютюневата индустрия – многобройните проверки на празни опаковки, и работата на правоохранителните органи, пазарът бе вкаран в ред и нелегалните продукти почти изчезнаха.
Докато преди години в центъра на София можеше да си купиш свободно нелегални цигари, необлепени с акцизен бандерол, сега само тук-таме в някои отдалечени райони от страната се намират такива.
Ако всички електронни цигари не бяха станали акцизна стока, при контрола им щяхме да се вкараме в режим на обяснения – откъде точно е дошъл този продукт, дали в неговата течност се съдържа никотин, какво е точно това вещество – едва ли не трябваше да му се правят лабораторни изследвания.
Когато една стока е акцизна и е облепена с бандерол, няма такива проблеми. За да се сложи бандерол, значи тя е регистрирана и проверена и нейното присъствие на пазар може лесно да се контролира. Ако няма бандерол, значи държавата има пълното право да преследва нейната продажба.
- Т.е. не би трябвало държавата да има проблем да проследява продажбите и примерно да преследва сайтовете, през които се продават?
- Точно така, продажбата на такива изделия онлайн е забранена, законът добре е написан. И може с активна работа от страна на държавата поне светлата част на пазар да бъде регулирана. Остава сложният казус, който съществува и при наркотиците – продажбите от човек на човек. Но извън него законодателството така е направено, че при продажба на акцизна стока каквато са електронните цигари, без бандерол, продавачът може да бъде арестуван. Такива продажби не може да бъдат правени в магазин, на улицата или онлайн.
- Имате ли представа какви са приходите в бюджета от електронни цигари?
- Данните на Агенция „Митници" показват само приходите от акциза при продажбата на акцизни стоки, те не включват облагането на печалбата на вносители, производителите и търговците на тези изделия.
2024-а бе първата пълна година на облагане на тези изделия с акциз. Общият приход на митниците от облагането на всички тютюневи изделия с акциз е 3,8 млрд. лв. Огромната част от тази сума идва от традиционните цигари, а електронните са все още малък дял – само около 1% от целия пазар, но като се добави към акциза и ДДС-то, приходите общо вероятно наближават 40-50 млн. лв.
Не е голяма сумата, но една евентуална забрана ще има последици върху легалния пазар. Защото голяма част драстичните случаи станаха при продажби от един тийнейджър на друг или онлайн. Забраната ще удари легалния пазар а нелегалният няма да бъде засегнат. Затова според мен призивите за забрана са една свръхреакция.
Няма нито една страна членка на ЕС с пълна забрана. В Белгия забраниха еднократните след няколко години кореспонденция с Европейската комисия, във Франция също се обсъжда забрана на еднократните и се очаква към средата на тази година.
В Чехия се водят спорове дали да има или да няма аромати. Но никъде няма пълна забрана на електронни цигари.