
- У нас има големи територии без нито един ветеринарен лекар
- Все по-малко желаещи да лекуват говеда, кози, овце, коне, биволи и свине - работата била мръсна и понякога денонощна
Около 2600 са практикуващите ветеринарни лекари у нас, а само 900 от тях се занимават с едри животни. Значителна част са пенсионери. Все по-малко завършващи се насочват да работят с едри животни, повечето се ориентират към домашните любимци.
Това казва д-р Евелина Рабаджийска, завършила ветеринарна медицина в Германия. Със съпруга й д-р Здравко Тодоров имат център за следдипломни обучения на ветеринарни лекари в пазарджишкото село Мокрище.
Д-р Рабаджийска припомня, че държавата плаща обучението на бъдещите ветеринарни лекари главно, за да се предотвратят заразни болести по едрите животни и да се осигури прехраната на населението. "Тези специалисти пазят както животните, така и хората от инфекциозни болести. Има голям брой зоонози, които се пренасят от животно на човек, както и обратното. Изключително важна функция на ветеринарния лекар е да разпознава тези болести и да сигнализира. Не всички хуманни медици са запознати с тях за съжаление", казва тя.
В България вече имало доста големи територии, които нямат нито един ветеринарен лекар, който да ги обслужва. "Много от завършващите колеги решават да продължат кариерата си в чужбина, а това не е трудно, тъй като издаваните у нас дипломи са международно признати. В сектора за дребни животни амбулаториите и клиниките търсят под дърво и камък ветеринари, за да може да се развива дейността им", посочва Рабаджийска.
Според нея тенденцията не е добра. "Когато в една страна няма достатъчно ферми, не се произвежда достатъчно храна, тя става абсолютно зависима от чуждите пазари. Ако се случи нещо, което да наложи затваряне на границите, можем да стигнем до сериозна криза за хранителни продукти от животински произход", твърди Рабаджийска.
За да реши проблемът с кадрите, държавата от следващата година открива нов факулет по ветеринарна медицина в Плевен към тамошния МУ. По думите й ветеринарната медицина е всеобхватна наука и с много голямо разнообразие. "На бъдещите колеги никога няма да им е скучно, винаги ще имат избор измежду различни поприща – дали да бъдат лекари, дали да станат преподаватели, дали да се посветят на контролна дейност, дали да изберат да бъдат изследователи. Професията на ветеринарните техници пък е една от малкото, която няма да може да бъде заместена от изкуствения интелект", убедена е тя.
Колеги на д-р Рабаджийска потвърдиха пред "24 часа" казаното от нея. Като цяло малко били желаещите ветеринари, които искат да лекуват говеда, кози, овце, коне, биволи, свине. Работата била тежка и мръсна, а понякога и денонощна. Затова повечето се ориентирали към кучета и котки, имало повече работа, по-добре била платена и кабинетите им били чисти.