Нов лабораторен комплекс се открива към департамент „Биоактивност на продукти“ в Биологическия факултет на Софийския университет. Целта е в тях да се създават иновативни продукти от български лечебни и ароматични растения, както и да се оползотворяват отпадъци от производства, свързани с обработката им. Това са съобщили за Радио София от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
България е известна с биоразнообразието си, но изнасяме много – като сурова дрога. Проектът ще даде възможност растенията да се обработват в страната, да се създадат прототипи за продукти, които да се поемат от предприемачи, обясни проф. Владимир Димитров от Институт по органична химия с Център по фитохимия при БАН.
Проектът е с европейско финансиране чрез Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” на обща стойност близо 24 млн. лева, от които над 20,2 милиона европейско и 3,568 млн. лв. национално финансиране. Комплексът включва 4 изцяло обновени и оборудвани лаборатории с оранжерии за адаптиране на растения.