- Този тип интервенции са сложни и продължават между 6 и 11 часа
- Пациентите не стават инвалиди и водят нормален живот, твърди проф. Димитър Шишков
Цели 22 години живее пловдивчанин с изкуствен пикочен мехур, направен от тънките му черва. Преди дни пациентът се явил на поредния контролен преглед в УМБАЛ "Пловдив" и резултатите били повече от окуражаващи. Интервенцията е направена в далечната 1999 г. в същата болница.
"Пациентът ще се радва още дълги години на добро здраве", убеден е началникът на клиниката по урология проф. Димитър Шишков. Именно той поставил на мъжа изкуствения мехур, тъй като естественият бил поразен от рак.
През т.г. в лечебното заведение е направена 650-атата успешна интервенция при пациенти с такъв здравословен проблем.
"Така се спасява не само животът на болния, но и получава възможност да води пълноценно съществуване. Няма център в страната, където да са извършени толкова много замествания на пикочен мехур", твърди проф. Шишков. По думите му операцията е сложна и продължава от 6 до 11 ч. Преживяемостта при над 80% от пациентите е повече от 5 г. Малък е броят на починалите, като повод за фаталния край са сърдечно-съдови заболявания или инсулти.
Проф. Шишков е категоричен, че опитите да се премахне част от пикочния мехур при напреднал рак водят до чести рецидиви, но ако се прецизират болните, успехът е много голям. Ако след такава операция обемът на пикочния мехур е много намален, може да се уголеми с част от тънкото черво. Същата интервенция може да се извърши и след лъчелечение, когато органът се сбръчка.
Златният стандарт обаче си остава отстраняване на пикочния мехур, последвано от широка лимфна дисекция и заместване с нов, изработен от тънките черва на пациента. Около 80% от болните след операцията обикновено задържат урината през деня и близо 60 на сто – през нощта.
"Най-важното е, че те се интегрират обратно в обществото – могат да работят, не ползват катетри и торбички. На практика не се инвалидизират. Навременно извършена операция води и до значителна продължителност на живота", посочва проф. Шишков.
Той добавя, че е много добра колаборацията между онкоболниците в Пловдив, София и на територията на цялата страна, които изпращат пациенти за операция в клиниката на УМБАЛ "Пловдив".
По думите на уролога все още има пациенти, които търсят лечение в чужбина, защото така им се внушава от близки и колеги.
Преди време в клиниката по урология дошъл мъж, който платил 17 000 евро за операция в Германия, но след нея се оказало, че трябва да уринира през корема. В пловдивската болница той поискал ортотопично заместване, но му обяснили, че вече е невъзможно и ще се наложи да живее по този начин.