Лидерът на подкрепяната от Иран ливанска шиитска военизирана организация Хизбула нарече френските карикатури на пророка Мохамед агресия и определи защитата им от страна на Париж като "обявяването на вид война", предаде Ройтерс.
В изявление по телевизията Сайед Хасан Насрала каза, че с упорството си френските власти са влошили противопоставянето заради карикатурите, които предизвикаха гняв сред мюсюлманите.
Ръководителят на шиитското движение Насрала осъди тройното убийство в църквата в Ница, но каза, че западните лидери също носят отговорност за такива престъпления заради ролята им в конфликтите в Близкия изток, предаде БТА.
Насрала призова френските власти да поправят "една огромна грешка" по отношение на карикатурите и да избегнат "война срещу исляма", предаде Франс прес.
Ливанският политик каза, че макар убиецът в Ница да е мюсюлманин, никой не може да хвърля отговорността за това престъпление върху исляма. Подобен акт се отхвърля от ислямската религия, която забранява убийството на невинни, изтъкна Насрала.
Френските власти се оставиха да бъдат въвлечени заедно с цяла Франция и искат да въвлекат и Европа във война срещу исляма и мюсюлманите по неразбираеми причини, каза Насрала. Но това е загубена война, подчерта лидерът на Хизбула.
Междувременно преобладаващата част от французите се съмняват в способността на властите да ги защитят от нападения на терористи след поредицата от атаки, извършени този месец в страната от радикални ислямисти и само 26 на сто са сигурни в безопасността си. Това става ясно от резултатите на допитване на социологическата агенция "Одокса", предаде ТАСС.
През октомври доверието към правителството по въпроса за защитата от тероризма рязко намаля, цитира в. "Фигаро" извадки от изследването.
Резултатите показват, че от месец юли насам този показател е намалял с 18 пункта. Със 7 пункта е спаднал в седмицата след жестокото убийство на учителя край Париж, посочва "Одокса".
Допитването е проведено седмица преди атентата в Ница и 57 на сто от участниците са заявили, че близо до религиозните обекти няма достатъчно полицейско присъствие.
След тези трагични събития власите обещаха да мобилизират около 4000 военни, за да охраняват гробищни паркове и храмове.
Рано сутринта в четвъртък въоръжен с нож човек нападна богомолци в католическа църква в центъра на Ница, уби трима и беше задържан. Малко по-късно нападения с хладно оръжие имаше в Авиньон и пред консулството на Франция в саудитския град Джеда.
Поредицата от нападения се случи по-малко от две седмици след нападението в парижкото предградие Конфлан Сент Онорин. На 16 октомври 18-годишен терорист уби учител там, заради това, че показвал карикатурите на пророка Мохамед, публикувани от седмичника "Шарли ебдо".