Германската годишна инфлация се е забавила допълнително през април до равнище, което е доста под поставената от Европейската централна банка (ЕЦБ) цел, сочат данните, публикувани днес от Федералната статистическата служба Дестатис и цитирани от Ройтерс. Това предоставя допълнителна свобода на ЕЦБ за разгръщане на политика за стимулиране, за да се противодейства на икономическото отражение на пандемията от коронавируса.
Потребителските цени в Германия, хармонизирани, за да са сравними с данните за инфлацията от другите страни от ЕС, са се повишили с 0,8 процента на годишна основа след растеж от 1,3 процента през предходния месец, сочат данните на Дестатис.
Това е най-ниското равнище от ноември 2016 година и надвишава прогнозите на Ройтерс за 0,5 процента. На месечна основа хармонизираните цени за ЕС са се увеличили с 0,4 процента през април спрямо 0, 1 процента в прогнозата на Ройтерс.
ЕЦБ цели инфлацията да е близо до, но под 2 процента за еврозоната.