Дори "промоциите" са двойно по-солени
Три пъти по-евтино е свинското месо във Франция, отколкото у нас. За бруталната разлика свидетелства българин, напазарувал си близо 4 кг в голям магазин в западната страна общо за 8,45 евро.
Бърза проверка в родните магазини показва, че под 5-6 евро на килограм много трудно може да се намери свински бут без кост, врат или контрафиле, които са най-предпочитаните от купувачите за пазаруване и готвене. Нещо повече! Дори и така наречените промоции, с които търговците постоянно опитват да привличат клиенти, свалят цената най-много до 3-4 евро за килограм, чиито произход е или от друга държава, или стоката е непродадена и се пуска по-евтино, за да може да се продаде, преди да изтече срокът й на годност. Но дори и при това положение, цената е двойна на прясното свинско местно производство във Франция.
Наред с това валят стотици тревожни сигнали за двойно увеличение на цени на стоки и услуги у нас. Като например за това, че входът за крепостта Баба Вида във Видин се е изстрелял преди броени дни от 7 лв. на 6,20 евро. Както и че таксите за определени земеделски сертификати и извлечения са поскъпнали повече от три пъти и вместо досегашните 15 лв. (7,7 евро) вече струват близо 50 лв (25,5 евро).
Сигнали заливат и платформата "Антиспекула". Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики.
Най-много са сигналите за повишаване на цените, както и тези за фалшиви и подвеждащи намаления. Друга група сигнали, които регистрират от платформата за граждански контрол на цените, са свързани с по-високи от обявените на щандовете суми, като редица потребители сигнализират за продукти, които на касата се оказват по-скъпи от обявените им цени.
Множество са сигналите за подвеждане на гражданите за обявяване на цените в евро преди цените в български левове и с означаване на валутата с много дребен шрифт през целия януари, който е гратисен за пълно преминаване към евровалутата. От "Антиспекула" получават редица сигнали за поскъпване на цените на кафето, шоколадови изделия, млечни продукти, колбаси, пилешко месо.
Без изненада най-голям е делът на сигналите за хранителни продукти, но платформата регистрира и сигнали за лекарства, дрехи, банкови такси и стоки за бита.