- Възрастни хора отказваха евакуация, едва ги изведохме, разказа Никола Чонов
- За втори път преживяват такъв кошмар, миналото лято пак горя наоколо
"Все едно наливахме бетон. С кофи от басейн вземахме вода и пълнихме пожарните, за да могат да гасят".
Така кметът на калояновското село Песнопой Никола Чонов описа пред "24 часа" битката с 10-метровите пламъци, които обхванаха снощи вилна зона "Отдих" и изпепелиха 35-40 жилищни сгради
"Водата в пожарните свърши. В това време една от последните вили пламна. А в съседен двор имаше пълен басейн. Наредихме се в нишка и премъквахме водата с кофи към пожарните автомобили", разказа за кошмара Чонов. По думите му добре, че е бил този басейн, та е спасил положението.
Тази сутрин всичко е било потушено.
По време на бедствието е имало драми с обитатели на вилите. Полицай наредил да извеждат хората. Възрастна жена, която не дочува, категорично отказала да напусне вилата си. "Не мърдам оттук", рекла тя.
"Бабо, излизай с нас, че ще изгориш жива", стреснали я полицаи. И тя ги послушала и тръгнала след тях.
Дядо пък стоял на пейка и изведнъж скочил да се връща във вилата си. "Как ще отидеш, виж какво става", спрял го Чонов. И старецът се подчинил.
Голяма част от хората били изведени да нощуват на жп гаричката, известна като спирка "Отдих". Други, които имали коли, се качили и напуснали зоната. През лятото много хора обитават "Отдих", имало и постоянно живеещи.
"За втори път преживявам такъв огнен кошмар", откровен е кметът Чонов. Пламъците се извисявали на 10 метра. Имало е опасност вятърът да ги обърне към Песнопой и по пътя да погълтат винарна, розоравна и други вили от друга зона до спирка "Светлина".
Миналата година пак през лятото пламна от двете страни пътят край Песнопой. "Онзи пожар беше по-страшен. Лошото е, че са все по едно и също време стават. И винаги има човешка намеса", казва Чонов. Най-важно за него е, че няма пострадали хора, другото е поправимо.