
Амбициите ни за развитие на София надскачат финансовите възможности на общината. Затова по време на общественото обсъждане на Бюджет 2025 представихме план в 6 стъпки за повишаване на приходите на общината, за да можем да преминем от реалистични бюджети към изпълнение на обещанието ни да извадим София от застоя и да ѝ осигурим ускорено развитие. Това съобщи във фейсбук зам.-кметът по финанси на София Иван Василев.
"Започваме с това, което зависи от нас. Действаме системно, не на парче. Направихме цялостен анализ на състоянието на общинските приходи от такси. Без изненада, повечето от тях не са актуализирани в последните 10 години. Няма как работата за София да е като за 2025 г., а приходите ѝ да са като от преди десетилетие", казва Василев.
Както "24 часа" вече съобщи плановете са да се въведат над 40 нови услуги, отменят се други, загубили актуалност, а таксите се увеличават с между 50% и 100%, съобразено с индекса на потребителските цени и реалната инфлация.
"Дори и с тази актуализация, част от услугите остават значително под тяхната себестойност. Предвиждаме 10% намаление за всички услуги, заявени електронно. Важно е да кажа, че общината ще продължи да дофинансира предоставянето на някои услуги, за да запазим социално поносими цени, съобразени с възможностите на гражданите. Но за да може общината да продължи да осигурява съществуващите услуги и да предлага нови, таксите и цените трябва да бъдат актуализирани според икономическата среда в страната", добавя Василев.
Предложените промени включват актуализиране на такси за одобрение на инвестиционни проекти, издаване на разрешения за строеж и свързани услуги, извършвани от НАГ. Актуализират се цените на услугите, извършвани от ОП „Управление на общински земи и гори": диференциране на услуги и корекция на такси съобразно държавната тарифа в горския сектор. Променят се таксите за откупуване на гробни места и допълнителни услуги, които са от 2009 г. В общинските културни институти и Регионален исторически музей – София също се въвеждат нови услуги.
"Паралелно с придвижването на София напред, стимулираме подобряване на услугите, взаимодействие между гражданите и общината и включване на заинтересованите страни. Бъдещето на града се гради с участието на хората, които живеят в него. Призовавам всички ангажирани – граждани и организации – да се включат в обществените консултации по предложените от нас реформи", завършва Василев.
Обществените консултации по проекта за промени в наредбата ще продължат един месец – до 10 юли. След това предложенията и становищата ще бъдат обобщени, а окончателните промени ще бъдат предложени за обсъждане в комисии и гласувани от Столичния общински съвет.
В Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги, предоставяни от Столична община (НОАМТЦУПСО), са въведени над 525 вида услуги, за които се заплаща такса, респективно цена на услуга, систематизирани в 43 броя действащи приложения. В действителност, броят на таксите и цените на услугите в НОАМТЦУПСО е значително по-голям, като причината е, че в един вид услуга, могат да се съдържат няколко подвида, за всеки от които е определена различна такса или цена.