
След 12 г. сага НГДЕК влиза в обновена сграда през 2026-а
След 12 години Националната гимназия за древни езици и култури дочака ремонт. На 13 февруари в 13 часа с водосвет стартира официално реконструкцията на сградата на бившето 13-о училище.
Ремонтът е за 8 млн. лв., осигурени от бюджета на Столичната община
Трябва да продължи 420 дни. Моята лична амбиция е през новата 2026/2027 г. училището отново да отвори врати, вече четири поколения ученици го чакат, каза кметът на район “Възраждане” Станислав Илиев.
Училището ще бъде санирано, ще бъдат подменени електрическите и ВиК инсталациите. Ще има и асансьор.
“Нашата история с тази сграда датира от 2013 г., когато поради ремонтни дейности на сграда на ул. “Баба” бяхме преместени. Оттогава са правени текущи подобрения - дограма, покрив, козметични ремонти на класните стаи, но беше ясно, че трябва да се направи капитален ремонт, който да възстанови блясъка на сградата, която има изключителни достойнства като архитектура”, припомни зам.-директорът Тодор Джонев. Заради безопасността и здравето на децата се върнали отново в “Модерно предградие”.
След приключването на ремонта надеждата е изцяло да се нанесат в бившето 13-о училище. “Класическата гимназия отново ще може да осъществява дейността си в сърцето на столицата и в близост до нашите партньори - Софийския университет, чийто лицей сме ние, и БАН”, каза още Джонев. В училището в момента се обучават малко над 600 ученици от 5-и до 12-и клас.
И в друго известно столично училище се точи сага с ремонт. В Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия “Христо Ботев” той започва на 15.12.2023 г., като през февруари 2024-а сградата на бившия строителен техникум е изцяло освободена. Възпитаниците на 115-годишното училище отиват да учат в съседния Университет по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), който размества програмата на студентите, за да освободи помещения. През юни м.г. обаче съвместяването вече става трудно и учениците довършват учебната година онлайн.
На 15 септември отново започват дистанционно,
като това се редува на всеки две седмици с присъствени часове в УАСГ. И така до Нова година. Тогава е обмислян вариант гимназията да се премести в бившия техникум “Киров” в “Овча купел”, но с намалени часове - до 35 минути, но е отхвърлен от родителите. След цял срок редуване на двете форми на обучение от този януари часовете пак са в УАСГ.
Същинският ремонт е приключил, отстраняват се забележки по изпълнението. Чака се подписването на Акт 15, за да бъдат върнати учениците в сградата, обясниха от МОН. Междувременно обаче се оказало, че абонатната станция на отоплителната инсталация е силно амортизирана. Министерството осигурило пари за подмяната ѝ, но тя ще отнеме между 4 и 7 седмици.
А всичко се забавя и поради това, че
сградата е недвижима културна ценност
и след изготвянето на Акт 15 е нужно и положително становище от Националния институт за недвижимо културно наследство. После се свиква приемателна комисия от дирекция “Национален строителен контрол”. По нормативни срокове въвеждането на сградата в експлоатация би станало през май, т.е. месец преди края на учебната година.
Докато учат в УАСГ, децата получават периодично график кои зали ще ползват и им е забранено да зареждат устройствата си в мрежата на университета.