
Допълнителни 348 млн. лв. е успяло да намери правителството за държавния бюджет през споразумения на военните, за които те са получили плащания през януари 2025 г.
Това стана ясно на брифинг в Министерския съвет на премиера Росен Желязков, военният министър Атанас Запрянов и финансовата министърка Теменужка Петкова.
В изпълнение на споразумение между министерствата на отбраната на България и Дания в края на месец януари в МО са постъпили 265 млн. лв. В изпълнение на друго споразумение между двете страни, също одобрено от Министерския съвет, в МО са постъпили 82 млн. лв., обясни министърът на отбраната Атанас Запрянов.
Тези средства не са били заявени през декември и съответно липсват от прогнозата за януари. С 348 млн. лв. се отбелязва подобряване на бюджетното салдо. Това е добра новина, както за въоръжените сили, така и за паричните средства на България, каза Теменужка Петкова.
Ние ще внесем бюджет за стабилизирането на публичните финанси. ГЕРБ ще застане солидно зад този бюджет и целите, които сме поставили в него, както и целите на правителството - членство в еврозоната от 1 януари 2026 г. Адмирирам изразената позиция от ПП-ДБ вчера за това, че ще подкрепят внесения бюджет, заедно с поставените цели. Тази подкрепа е важна, за да продължи България неотклонно по своя европейски път, каза и премиерът Росен Желязков.