
2 пъти имаха шеф на парламента
Едно участие във властта, два кратки мандата с шеф на парламента и 4 пъти получаване на мандат за правителство от президента Румен Радев. Това е равносметката на “Има такъв народ” за 3 години от стъпването ѝ в политиката.
Днес всички погледи пак са в Слави Трифонов като последна възможност за съставяне на правителство в този парламент. Тошко Йорданов и депутатите като начало преброиха 48 депутати, които биха ги подкрепили. При това само след първите си три срещи - с независимите депутати на двете крила във “Величие” и отцепниците от ДПС начело с Джевдет Чакъров. Макар твърда подкрепа да получиха само от шестимата около Николай Марков, с Чакъров обаче имат много съвпадения по политики и обещание за оптимизъм.
Срещите на ИТН продължават до края на седмицата, а в събота е разговорът с най-големите в парламента - ГЕРБ.
“Има такъв народ” всъщност е най-малката парламентарна група, получавала мандат за правителство. Това е и формацията с най-кратък парламентарен живот от тези, които са стигали до тази политическа рулетка.
Как се разви политическата кариера на ИТН?
За евентуално включване на шоумена Слави Трифонов в политиката се говореше поне 5 години преди той официално да задвижи проекта “Има такъв народ”.
Формалното създаване на партията е факт от лятото на 2020 г. Трифонов първо
пробва да я регистрира с името “Няма такава държава”
Върховният касационен съд отказа - символът на партията, словесното му описание в устава и включването на цветовете на националното знаме бяха отчетени като нарушения на Закона за политическите партии. Трифонов реагира бързо и отстрани нередностите, а партията стана “Има такъв народ” и е регистрирана под това име от 22 юни 2020 г. в Софийския градски съд.
Реалното влизане в политиката на ИТН обаче се случи половин година по-късно. От раз - на вота от 4 април 2021 г. дори станаха втора сила. Първата им парламентарна битка доведе до 51 депутатски места, тъй като получиха 565 014 гласа, или 17,66% от вота.
През 2021 г. ИТН получи и първа възможност да реди правителство.
Номинира за премиер световната шампионка по шах
Антоанета Стефанова, но веднага върна папката празна. Вторият човек в партията - Тошко Йорданов, обясни, че теоретично биха могли да направят коалиция само с “Демократична България” (“Продължаваме промяната” още не съществуваше) и “Изправи се! Мутри вън!” на Мая Манолова, Татяна Дончева и Николай Хаджигенов. ГЕРБ, БСП и ДПС, които общо имаха 148 депутати, бяха отхвърлени като партньори.
45-ото НС бе с кратък живот - 1 месец. Новите избори само 3 месеца по-късно изстреляха ИТН като първа сила с подкрепата на 657 829 избиратели (24,08% от вота). Групата бе вече от 65 депутати.
В 46-ото НС ИТН дори излъчи председателя - юристката Ива Митева. Животът и на този парламент обаче бе кратък. Президентът го разпусна, след като и трите мандата за кабинет не бяха реализирани.
Разпадът на 46-ото НС тръгна именно поради гафове от ИТН. “Ако реализираме правителство, всеки един министър ще има ден, в който да отговаря пред хората. Ние ще изискваме това”, обещаваше Трифонов в юлската предизборна кампания. А още в деня след вота - дори преди да са излезли официалните резултати и преди да е получил папката от президента, лидерът на ИТН представи и управленска програма и през фейсбук номинира бившия царски вицепремиер Николай Василев за министър-председател. А трима тогавашни служебни министри, настоящи лидери на “Промяната” - Асен Василев, Кирил Петков и Николай Денков, обявиха, че не харесват програмата и правителството и са отказали да влязат в кабинет на ИТН. Основен разнобой се оказа финансовата политика.
4 дни оцеля Василев като номинация за премиер,
преди Трифонов да го оттегли. Стъпката назад бе заради натиска на проектопартньорите от ДБ и “Изправи се БГ! Ние идваме”. Те обвиниха Трифонов в диктатура и липса на диалог.
След критиките ИТН обяви, че започва разговори с всички партии в НС, с изключение на ГЕРБ. Направени бяха и промени в евентуалния проектосъстав на правителството. А овакантеният пост за премиер бе обвит в тайна до деня, в който президентът им връчи мандата за съставяне на кабинет. За мястото бе спряган юристът Петър Илиев, около когото избухна скандал в плагиатство и той бе отстранен от преподавателската си длъжност в Софийския университет.
В крайна сметка Трифонов изпрати при президента депутата Пламен Николов. Партията номинира за премиер доктор по философия на правото, политиката и икономиката, чиято кариера обаче бе свързана с бизнеса - той бе представител на американска фирма, която продава спортно плувно оборудване като шнорхели, очила, плавници, буйове и други подобни продукти.
Новият кандидат започна да прекроява кабинета, министрите бяха тайна дори за партиите, от които се очакваше подкрепа. А Петър Илиев в единия вариант оглавяваше правосъдието, в другия - МВР.
На 10 август 2021 г. драмата официално приключи с 3-минутно изявление на Слави Трифонов, че няма да внесат за гласуване в парламента проекта си за правителство. Лидерът на ИТН директно обяви, че отиват на избори, защото няма да подкрепят “нито партиите на статуквото, нито ДБ, нито ИБГНИ”.
Повече от двойно спадна подкрепата за ИТН
през следващите месеци и така на новите избори през ноември 2021 г. те имаха 249 743 гласа, което им даде 25 депутати. Този път обаче в парламента влязоха и новопоявилите се “Продължаваме промяната”, които бяха и победител от вота. Съпредседателят им Кирил Петков успя да създаде коалиция, а необходимостта от подкрепа вкара ИТН в управлението - заедно с ПП, ДБ и БСП сглобиха кабинет. Хората на Слави получиха 4 министерски кресла - Гроздан Караджов вицепремиер и министър на регионалното управление, Теодора Генчовска пое МВнР, Александър Николов - енергетиката, а Радостин Василев - спорта и младежта.
5 месеца издържа подкрепата на ИТН, а след оттеглянето им падна и кабинетът “Петков”
Повод за разрива се оказа външната политика и по-специално отношенията със Скопие, бюджетната политика и спорът покрай избор на шеф на БНБ. Трифонов обвини Кирил Петков в национално предателство и изтегли министрите си. Трима от тях го последваха, но четвъртият - Радостин Василев, отцепи петима депутати от партията, месеци по-късно пък пристана на ПП.
През октомври 2022 г. ИТН не успяха да минат 4-процентната бариера, но през април 2023 г. се поправиха и взеха 11 депутатски места в 49-ото НС. Въпреки това мандатът отново стигна до тях. На 28 март тази година ИТН бе избрана от Румен Радев за третата папка. До завъртането на рулетката отново се стигна, след като премиерът Николай Денков подаде оставка на 6 март, но договорената между ПП-ДБ и ГЕРБ ротация така и не се осъществи.
Паралелно с националната власт хората на Трифонов се прицелиха и в местната. Първият им по-значим пробив бе още през лятото на 2021 г. - взеха кметско място в областен град през Илко Стоянов в Благоевград. На местните избори през 2023 г. партията се похвали с 194 общински съветници и 67 кметове.