Механизъм за смяна на сегашните шефове на специални служби, назначени от президента Румен Радев и служебното правителство на Стефан Янев, но не и сериозна реформа за сливане на служби и промяна в работата им, предвиждат промени в законите, които в понеделник внесоха от ПП-ДБ. Този път като мотив за промените не бяха споменати руското влияние в службите, както досега, а приемането на България в Шенген и наложеното върху него вето от страна на Австрия.
Според предложенията шефовете на ДАНС и държавните агенции “Технически операции” (ДАТО) и “Разузнаване” (ДАР) ще се избират от парламента.
Главният секретар на МВР и началникът на служба “Военно разузнаване” пък ще се назначават от Министерския съвет по предложение на премиера, вместо с указ на президента. Като за военните разузнавачи държавният глава губи правата си само ако за началник бъде назначен цивилен. Ако е офицер, отново ще бъде назначаван с президентски указ.
Държавният глава Румен Радев ще загуби и контрола си при назначаването на шефа на Националната служба за охрана. НСО минава към Министерския съвет и ръководството ще се назначава от правителството след номинация от премиера.
Назначенията на шефове на специални служби ще се правят от парламента, за да има баланс, обясни съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов, един от вносителите на промените.
Той обаче се е отказал от идеята си да се сливат военното разузнаване и ДАР, след като Бойко Борисов и ДПС обявиха, че по време на война не трябва да се правят толкова големи промени.
“Но не се отказваме от този приоритет. Ще работим и за това в близко бъдеще да убедим ГЕРБ и ДПС, ще разговаряме и с други политически сили. Това е важна стъпка за създаването на единен разузнавателен орган - от едно място да се получават задачите. Сега се получава нездрава конкуренция между двете служби, което не е ефективно”, обясни в понеделник Атанасов.
Това е важна стъпка за създаването на единен разузнавателен орган - от едно място да се получават задачите. Сега се получава нездрава конкуренция между двете служби, което не е ефективно”, обясни в понеделник Атанасов. Макар ГЕРБ и ДПС да призоваха за изчакване с реформите в службите за след изборите или дори края на войната в Украйна, Кирил Петков от ПП обясни бързането с Шенген - в Австрия миналия месец му обяснили, че ветото им се дължи именно на опасения по националната сигурност и миграционния натиск. “Идват евроизбори и избори в Австрия. Не може да чакаме повече. Надяваме се Шегнен за ГЕРБ да е такъв приоритет, какъвто и е и за нас. Надявам се да не се изчаква да дойде ротацията, за да придвижим Шенген”, заяви съпредседателят на ПП.
Атанасов отбеляза, че реформите в службите са обсъждани с партньорите неколкократно и се надяват те да дадат подкрепата си, след като се запознаят с детайлите. “Това не е подкрепа на ПП-ДБ или конкретно правителство, а за приоритета Шенген”, настоя депутатът. Според него в чл. 105, ал. 2 от конституцията е записано, че МС осигурява обществения ред и националната сигурност, т.е. изпълнителната власт има и правомощията, и задълженията да ги осигурява. Президентът нямал задължения в областта на сигурността, “с едно изключение - той назначава генералитета в армията”. Службите за сигурност не са армията, отсече Атанасов. Според него с реформите МС ще може пряко да управлява структурните звена в областта на националната сигурност.
Атанасов е съгласен, че политически лидери не трябва да се занимават с прякото управление на службите за сигурност, но МС е този, които трябва директно да управлява системата за сигурност, като поставя задачи и изисква обратен доклад. В това отношение има дефицит, който трябва да бъде компенсиран в кратко време през Съвета по сигурност към МС, смята той.
Колегите от ГЕРБ показват непълна готовност да подкрепят в този момент законите, надяваме се да преразгледат това, призна Кирил Петков.
Малко по-рано в понеделник лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов разкритикува плановете им за реформа и заяви, че разговорите за това трябва да са след изборите. Той изтъкна, че шефът на ДАНС е уважаван и награждаван от партньорите ни зад граница. Борисов разкритикува партньорите си от (не)коалицията, че говорят, че службите са пълни с руски шпиони, без да вадят доказателства и да дават хора на съд.
Категорично съм против депутат от една партия да става шеф на служба, добави той. И призова от ПП-ДБ да не провокират ГЕРБ с внасянето на закони без съгласуване, защото няма да получат подкрепа.