
Ако Илон Мъск изключи своя сателитен интернет "Старлинк" в Украйна, той няма с какво да бъде заместен. Въпреки продължаващото напрежение между Илон Мъск и различни политици, няма реална алтернатива, която да изпълнява неговите функции. Това пише в анализ на Лукаш Войдига от Центъра за стратегически изследвания към Варшавския институт за предприемачество.
Системата за високоскоростен интернет "Старлинк" е разработена от компанията "Спейс Екс", основана и притежавана основно от Илон Мъск. Тази мрежа от хиляди спътници, разположени в ниска околоземна орбита, позволи на украинските военни части да поддържат комуникации, да координират операции и да контролират безпилотни летателни апарати за изстрелване и водене на бойни действия. Освен това "Старлинк" се използва от граждански институции като болници и училища и спомага за поддържането на повредената телекомуникационна мрежа в Украйна.
От началото на нахлуването на Русия през 2022 г. Полша е прехвърлила на Украйна 20 000 устройства "Старлинк" за гражданска и военна употреба, като е покрила разходите за тяхното наемане. По данни на полското Министерство на цифровизацията годишните разходи за тези услуги в Украйна възлизат на 50 млн. долара. След избухването на войната Илон Мъск предостави системата "Старлинк" по искане на украинските власти, което беше от решаващо значение, след като руските сили унищожиха голяма част от комуникационната инфраструктура на Украйна. С течение на времето Мъск започва да ограничава използването на системата, като отбелязва, че тя трябва да служи по-скоро за отбранителни, отколкото за нападателни цели. По-конкретно, "Спейс Екс" блокира използването на системата по време на украински безпилотни атаки срещу руски цели в окупирания Крим и Черноморския регион. Мъск също така изрази опасенията си относно разходите, свързани с експлоатацията на системата, което принуди Полша да поеме по-голямата част от тези разходи.
Наскоро възникна нова полемика, когато Мъск заяви, че "Старлинк" е „гръбнакът на украинската армия" и че „цялата фронтова линия ще се срине", ако я изключи. В отговор полският външен министър Радослав Сикорски подчерта, че Полша покрива разходите за месечен наем, като посочи, че ако "Спейс Екс" не може да осигури рентабилна услуга, ще трябва да се търсят алтернативи. Това предизвика задочна размяна на реплики между Мъск и Сикорски, като в разговора се включи и държавният секретар Марко Рубио. Американците увериха, че никой от тяхна страна не заплашва да отреже Украйна от тази комуникационна система. Освен това поляците трябва да изкажат благодарност и на SpaceX за предоставянето на системата"Старлинк".
Важно е обаче да се отбележи, че понастоящем няма системи, които да могат да заменят "Старлинк". Други системи, като британската OneWeb или европейската SES O3b, все още не предлагат сравнимо покритие или скорост. Системата Kuiper на Amazon все още е във фаза на тестване и не се очаква да бъде налична на пазара преди 2026 г. "Старлинк" остава основен инструмент за свързаност в Украйна, обслужващ военни и граждански нужди. Въпреки продължаващото напрежение между Илон Мъск и различни политици, няма реална алтернатива, която да изпълнява неговите функции. Следователно зависимостта на Украйна от "Старлинк" е критичен аспект на конфликта, а финансирането и условията за използване вероятно ще останат спорни. Публичната размяна на мнения или обиди няма да помогне за гарантиране на украинските интереси. За съжаление има моменти, в които на дипломатите им липсва подходяща дипломация.