
- Нямам опоненти в това състезание, а само другари, казва вицепремиерът без портфейл и кандидат за председател на БСП
- Мога да извадя партията от кризата и да ѝ дам нова посока - на идеите, а не на единоначалието
- Г-н Зафиров, какво ви накара да се включите в лидерската битка за БСП? Когато станахте временен председател, това бе изтълкувано като знак, че няма да се кандидатирате за председател.
- Тълкуването на знаци го оставям на телевизионните врачки. Това в кръга на шегата.
Станах временен председател на БСП, защото кандидатите за този пост съвсем не бяха толкова много. Някой трябваше да преведе партията през този турбулентен период, изпълнен с трусове, съдебни драми, интриги и всички останали гадости на ежедневието. Поех отговорността да започна промяната в БСП, промяна, която беше не просто наложителна, а животоспасяваща. И искам да я видя осъществена докрай. БСП с много бързи темпове трябваше да излезе от самоналожената си изолация, от разбирането, че ще стои постоянно встрани от големите процеси и от задънената улица на лидерската йерархия, която ни доведе до 19 депутати или пета политическа сила.
Включвам се в състезанието за председател, защото смятам, че партията днес има нужда от успокояване, съвестна работа и политическа амбиция, за да намери отново пътя си към висшата лига в политиката. Смятам, че мога да извадя БСП от нейната криза и да ѝ дам нова посока. Посока, която я връща към нейната лява и демократична същност, като партия на идеите, а не на единоначалието. Идейността изключва авторитаризма. На последните избори за първи път от 2017 година насам БСП започна да повишава своя резултат. Значи пътят, по който поехме, е верен. Аз ще бъда гарант, че няма да се отклоним от него.
- Националният съвет предложи промени в устава, с които връща избора на лидер от конгреса. Какво налага отмяната на прекия избор?
- Отмяната или не на прекия избор не е в ръцете на Националния съвет, а на делегатите на конгреса. Те ще кажат своята дума и ще решат как точно БСП да избира своя председател. Прекият избор наистина е възможно най-демократичната форма, но дайте да бъдем честни за едно. По начина, по който беше въведен в устава, той буквално постави лидера над партията. Записан по този начин, той превърна БСП в лидерска формация, а това върви срещу нашите принципи, разбиране и визия. Централизирането на БСП, подчиняването на цялата политика от фигурата на лидера ни доведе до политическа криза, защото партията никога не е функционирала по този начин. Разнообразието от гледни точки бе запратено в мазето на “Позитано”, но това лиши БСП от всякакви възможности за самоконтрол. Днес живеем в руините на този модел, но вече не като втора, а като пета политическа сила. Значи беше време за преосмисляне. Но ние не го налагаме със сила. Даваме възможност на най-висшия орган на БСП отново да се произнесе по темата и да каже как да продължим. Този път без натиск, извиване на ръце и всякакви други форми на политически рекет. Сега е времето за оценка и преоценка на предишните уставни норми. Смятам, че това е нормалният модел на развитие на една демократична партия.
- Знае ли се всъщност колко са членовете на БСП към момента? Какво стана с т.нар. електронен регистър?
- Броят на членовете на БСП е една от големите мистерии на българската действителност днес. Поради много причини, част от които безкрайно интересни, други досадни и банални. Това е другата причина да смятам, че конгресът трябва да избира председателя. Докато не изясним въпроса с действителните членове,
всеки пряк избор е като руска рулетка,
но което е по-лошо, не е ясно доколко наистина е представителен. Това ще бъде една от големите задачи пред мен, ако получа доверието да бъда председател - да е ясно колко членове има БСП, както и електронният регистър да заработи както трябва.
- А защо не се обявяват списъците с делегатите?
- Това е въпрос към организационния секретар на БСП. На последния пленум аз бях от хората, които гласуваха списъкът на делегатите не само да стане публично достояние, но дори и да бъде качен на сайта на БСП, като се спази политиката за защита на личните данни. Смятам, че това действие ще прекрати всякакви политически спекулации, а и ще помогне за това конгресът на БСП да се концентрира върху истинската си политическа работа, а не върху организационно-техническите въпроси, които могат да погребат всяка добра идея.
- Кажете какво по-различно за партията предлагате вие в програмата си? Какво ще промените?
- БСП се нуждае от спешна организационна реформа. Дълги години местните структури бяха държани в абсолютно подчинение и никой не се съобразяваше с тяхното мнение. Това ни се върна като бумеранг. Партията се нуждае от нов начин на вътрешна комуникация, от превръщането на местните структури в реален източник на конкретна политика, а и като кадрови резервоар.
Аз не съм парашутист в БСП
Тръгнал съм от най-ниските нива в партията, бил съм активист, водил съм десетки битки, наясно съм с проблемите по места и заради това наричам себе си “партийният кандидат за БСП”. Наясно съм, че няма как да се занимаваме с голямата политика без стабилни местни основи и заради това моята работа ще започне оттам.
- В момента трима от основните претенденти за поста сте в екип, заедно свалихте Нинова. Ако станете лидер, ще поканите ли Гуцанов и Вигенин в екипа си?
- Винаги съм казвал, че не разглеждам другите кандидати за председател като моя конкуренция. Те са мои другари, заедно сме били във всички битки и ще продължим да бъдем заедно. Нас ни обединява общата идея и визията за различна България. Но за бъдещ екип нека да си говорим, след като конгресът приключи. Конгресът ще мине, но БСП трябва да излезе от него по-силна и обединена.
- Как виждате бъдещето на левицата? Вие бяхте в основата на създаването на голямото ляво обединение, но с включването на БСП в кабинет с ГЕРБ то започна да се разпада.
- Лявото обединение не се разпада. Напротив - никой не е влязъл насила в него, както и никого не задържаме насила. Има формации, които не приеха нашия курс, но не се разделяме с тях като врагове. Това време за БСП приключи.
Но нека да кажа няколко думи за управлението. Една партия винаги е изправена пред огромен философски избор - да бъде винаги права и забутана в глуха опозиция или да поеме отговорност, да участва в управлението, за да реализира своите идеи, с риск да сгреши и да бъде наказана.
4 г. БСП беше затворник на политиката на гръмките фрази, от които обаче не следваше абсолютно нищо
Ние винаги бяхме морално прави, но се сринахме до 19 депутати.
Нашите избиратели са хора от различна направа - те искат последователност, но и очакват да видят реализация на идеи. Партиите съществуват, за да изпълняват програмите си. Иначе се превръщаш във “Възраждане” - много крясъци, нулева ефективност. Прекрасни статуси във фейсбук, абсолютна липса на управленски решения.
БСП обаче е държавническа партия. Винаги ни е отличавало точно това. И заради това поехме отговорността, аз поех отговорността да влезем в управлението. Имаме блестяща управленска програма със 100 важни решения за България. Нашата цел не е да ги хвърлим в кошчето за боклук, а да ги реализираме. В този смисъл влизането във властта е отговорност пред нашите избиратели. И смятам, че избирателите ни оценяват това, както и повечето ни коалиционни партньори. Левицата е жив субект и разнообразието от мнения е нашата сила. Убеден съм, че тези, които си тръгнаха сега, рано или късно ще се завърнат. Левите сили имат бъдеще само когато са заедно.
- Каква ще е съдбата на БСП след края на това управление? Манолова определи съюза с ГЕРБ като “целувката на смъртта”. А според последното проучване БСП пада до 5,8%.
- Откакто се помня, все се намира някой, който да погребва БСП. Това погребение обаче все се отлага и никога не идва. Убеден съм, че и сега ще е така.
Ние не сме се целунали с ГЕРБ
Забавлявам се с медийните интерпретации за това. За БСП влизането в управлението съвсем не беше лесно като решение. Но от друга страна, вече казах - БСП е държавническата партия на България. Можехме ли да си позволим да хвърлим страната отново в поредните безплодни избори? Кой щеше да спечели от тях? Кой спечели от въртележката от безкраен вот в последните години?
По-добре е партиите да платят цената на кризата, отколкото сметката да се стоварва на гърба на българите. В този смисъл когато пушилката се слегне, а страстите се поуспокоят, повечето избиратели ще оценят стореното от партиите в управлението. Смисълът на политиката е да се поема отговорност. Отказът от нея ни вкара в голяма криза.
- Преди дни казахте, че за участието на БСП в управлението трябва да се съди по резултатите - какви са те до момента, след като все още не е ясно какво ще бъде разписано в бюджета например?
- Точно заради това го казах. Наслушах се на всякакви глупости по отношение на БСП. В момента водим преговори в рамките на управлението за бюджета и бъдещата програма на правителството. Но няма да извивам ръцете на другите партии през медиите, нито пък възнамерявам да рекетирам, като пускам предварителни условия и подробности от разговори. Ще кажа само, че БСП ще е гарантът за високи доходи, за това, че водната криза ще бъде решена и че
българите няма да плащат най-високите сметки за ток в целия ЕС
Точно това казвам и на всички наши “доброжелатели”. Смисълът от влизането на БСП във властта беше, за да има един автентичен социален вектор в управлението. Нима за хората щеше да е по-добре да бяхме дали цялата власт на десницата, а ние отстрани да гледаме и да се радваме, че сме безгрешни. Нашата сила, силата на БСП е в решенията. Кой каквото иска да мисли за нас, но ние винаги сме били на страната на хората и това никога няма да се промени.