
Българите сред най-големите оптимисти за света след смяната в Белия дом
Политиката на Доналд Тръмп "Америка на първо място" и едностранният му подход към международните отношения, преобръщат европейските нагласи към трансатлантическите отношения е трябва да ги направят по-прагматични. Това заключава ново мащабно проучване на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) в 11 държави от ЕС, сред които и България.
Всеки втори вижда в САЩ "необходим партньор" (в България 46%), докато над два пъти по малко, или 21% - "съюзник" (в България - 11%).
Европейците вярват, че мирните преговори между Киев и Москва са неизбежни, но за повечето вероятният изход от войната ще е "компромисно споразумение", а не победа на Русия или Украйна. Подкрепа за Киев, за да си върне загубените територии е позицията на мнозинства в Естония (53%), Дания (47%), Полша (40%). Над 47% в България обаче настояват за мирни преговори, без предлагане на членство в НАТО на Украйна.
България и Унгария са единствените страни, според които Украйна е еднакво отговорна с Русия за продължаването на войната, в съответствие с позицията на Москва.
На въпрос "добро" или "лошо" нещо е завръщането на Тръмп убедените, че преизбирането му е положително за американците, за собствената им страна и за световния мир, са най-много сред унгарците (съответно 51%, 47%, 49%), българите (47%, 28%, 45%) и румънците (43%, 32%, 45%). Докато за 53% от датчаните това ще е лошо за американците, за 66%- за собствената им страна и 62%- за световния мир. Подобни са резултатите във Великобритания и Германия.
Европейците са разделени и за Китай - 43% виждат в него "необходим партньор" или "съюзник" на ЕС, докато за 35% е "съперник" и дори "противник". Най-дружески са настроени в България - 59%.
Анализаторите разделят европейците на 4 лагера според това как виждат глобалната роля на ЕС. Окуражаващо е, че най-големият лагер е на "оптимистите" - 30%. Смятат ЕС за велика сила, която е малко вероятно да се разпадне през следващите 20 г.. Според 22% "песимисти" ЕС е обречен на разпад.
" Реалистите" (17%) са които смятат, че ЕС няма да се разпадне, макар да не е велика сила. Те са по-многобройни в Дания, Украйна, Полша и Германия.
За 11%, между които особено много българи, румънци и португалци ЕС е велика сила като САЩ и Китай, но е заплашен от разпадане.
"Тръмпизирането на Европа е в разгара си - казва един от авторите, Павел Зерка - То се състои не само в засилването на крайнодесните партии и политики в региона. Става въпрос и за нарастващата готовност на хората да приемат търговски подход към трансатлантическите отношения."