В изминалия 48-и парламент на правителството „Габровски“ не достигнаха 6 гласа. И ако в нещо съм убеден, то е, че сега има партии, които съжаляват, че не го подкрепиха.
Какви са възможностите и защо не достигат 5 гласа? Още от предния ден стана ясно, че и ДБ, по-точно „Да България“ и „Зелено движение“ ще подкрепят позицията на ПП и ДСБ. Днес всички заедно отново заявиха, че няма да подкрепят кабинет на ГЕРБ или с участието на ГЕРБ. И ако се стигне до втория мандат ще предложат правителство на малцинството.
Сега да си припомним какво стана в предишния парламент и колко близки са сравненията с днешната политическа ситуация. И тогава спечели ГЕРБ и в обстановка на крайно противопоставяне докара нещата до гласуване на проектокабинета в пленарна зала. Както вече отбелязахме – не им достигнаха 6 гласа.
Последва опит на ПП/ДБ за съставяне на кабинет. Провалът дойде още с представяне на програмата им, която никой дори не пожела да коментира от парламентарната трибуна. Последваха срещи с останалите парламентарни сили на които не получиха никаква подкрепа. Така не се стигна дори до поименно представяне на кандидатите за министри.
Шест месеца по-късно ГЕРБ отново са първи, отново ще правят опит за съставяне на кабинет и отново ПП/ДБ са непримирими в отрицанието си към партията на Борисов. В позициите на „Възраждане“ също няма нищо изненадващо. А на мястото на партията на Стефан Янев е ИТН…Напълно логично е в този случай лидерът на ГЕРБ, който този път обеща да бъде депутат и лично да води преговорите, отново да повтори опита си с кабинет без изявени партийни фигури, с авторитетен, необвързан политически кандидат за премиер и министри – технократи. В телевизионно интервю проф. Румяна Коларова спомена името на управителя на БНБ Димитър Радев, чийто мандат и без това е изтекъл. Дори даден само за пример – очертава най-подходящия профил за премиер, подобно на Габровски. Със сигурност ще има и други подходящи кандидатури.
Защо се търсят най-малко 5 гласа ли? Защото сборът от депутатите на ГЕРБ, ДПС и ИТН са 116. Но това съвсем не означава коалиция, а парламентарна подкрепа на проектокабинет. Още защото Борисов обяви, че правителство трябва да има „на каквато и да е цена“, а депутатите на Слави Трифонов обявиха, че ще направят всичко възможно това да се случи.
Защо този път подобен кабинет може и да успее да получи мнозинство? Защото от предишния пропуснат шанс се натрупаха още 4-5 месеца на безвремие, хаос, липса на стабилност, външнополитическа безидейност, бездействие на институциите, народно недоволство и отдалечаване от стратегическите ни цели. И подобно на мъчителния избор на председател на парламента в предишното НС, когато най-после БСП се престраши и направи политически жест, сега се очаква именно Нинова /а защо не и някой депутат от ДБ/ да осигури мнозинството. БСП е по-вероятно да го направи най-вече за да прекрати едноличната власт на Радев, а „Възраждане“ се изключва, защото тяхната цел са поредните предсрочни избори.
Има, разбира се и една дискутирана в социалните мрежи възможност – ГЕРБ да подкрепи правителство на малцинството на ПП/ДБ „платонически“, т.е. без каквото и да е участие, или намеса в работата на правителството, но това едва ли ще се случи. Това би означавало да се простреля в коляното, с което и без това има проблеми.
И още – и в ГЕРБ, и в коалицията на „добрите сили“ са наясно, че на едни следващи избори партията на Борисов ще спечели с още по-голяма разлика. „Възраждане“ – също. Нито една от останалите парламентарни сили нямат интерес от това.