Пандемията с COVID-19 отмира
25.11.2022 16:07; Д-р Аспарух Илиев,В момента на много места в Европа се разгръщат Омикрон вариантите BQ.1.1 и BF.7, които не дават данни да са проблемни (с малък въпрос около BQ.1.1). Като цяло топлата есен се оказа достатъчна за омекотяване на начеващи вълни, което вече все повече и повече говори за отмиране на пандемията.
Лятото имаше известна загриженост с няколко омикрон варианта, но тяхното мутиране продължи в безопасна посока. Това е отлично развитие и намалява значително риска от опасни варианти - те не могат да се изключат напълно, но ситуацията се успокоява.
Плюсът на всички настъпили мутации в Омикрон е, че те вече поставят няколко защитни "вала", така че да не може да мутира обратно в по-опасни версии. Никога не можем да изключим риска от поява на съвсем нови и различни, опасни мутации на фона на оригиналния вирус, но с постепенното му отмиране това става все по-малко и по-малко вероятно, а ако такива можеха да възникнат, досега имаше достатъчно материал и време това да се случи.
Ваксинирането остава гаранция, че няма да се поема излишен риск, остава и проблемът с честото преболедуване. Погледнато общо по отношение на острата, непосредствена смъртност можем да си отдъхнем. По отношение на дългия Ковид е малко по-неясно. Дългосрочно се опасявам (без категорични доказателства за това), че много от хората, преболедували предишни варианти, особено делта, както и такива с многократни инфекции, ще имат повече проблеми със сърцето, както и проблеми с трайна уморяемост, определени неврологични оплаквания.
(От фейсбук)
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
Само в "24 часа" на 28 януари - След COVID Видин вече не е най-бедeн в България, Хасково е
Само в "24 часа" на 28 януари четете: Спецслужбите на помощ да не пламне война на границата ни с Македония Танковете от САЩ и Германия няма да обърнат войната, по-опасни за Русия са Т-72 с нидерландска модификация - интервю с политолога от украински произход Сергей Петров - Араджиони 15 хил. рибки спасяват Панчаревското езеро от изчезване
-
Мит е, че Европа няма ресурси, защото ги е изкопала
Един от най-разпространените митове за минната индустрия в Европа гласи: "Европа няма собствени ресурси, защото е малка и е изкопала всичко в дългата си история." Трудно мога да се сетя за по-невярно и заблуждаващо твърдение. За съжаление то стои в основата на спирането на всякакви нови минни проекти
-
Дърво падна върху кола в прохода Шипка
-
Исус от Айтос, върнал преди 1 г. изгубен портфейл с пари: Имам си всичко
-
Месечната прогноза за февруари – полярен вихър, циклони, валежи
-
Майката на едно от изчезналите 3 момичета: Бяга системно, отказа да учи, май взима дрога
-
Полицаи хванаха своя колежка с трева в колата
-
Министерството на туризма тръгва на проверка за разораните дюни в Несебър
-
Месечната прогноза за февруари – полярен вихър, циклони, валежи
-
НАПРАВИ СИ САМ: 5 начина да ускорите разграждането на листа
-
Най-търсени през 2022 г. бяха трио инвентари, силни срещу сушата
-
Насекомите като устойчив фураж за животни: реална алтернатива?
-
Астри – откъде?
-
Левон Хампарцумян: Инфлацията ще намалява, доходите ще догонват плавно цените