
Онези, които се упражняват поне два часа и половина седмично, трупат по-малко от токсичния бета амилоид в мозъка, показва ново испанско изследване
Увеличаването на физическата активност, когато достигнете средна възраст, може да помогне за предотвратяване на болестта на Алцхаймер по-късно в живота.
Испански учени проследиха повече от 300 възрастни и установиха, че тези, които са увеличили нивата си на активност до около два часа и половина седмично на възраст между 45 и 65 г., са по-малко склонни да натрупат един токсичен протеин – бета-амилоид, разпространяващ се в мозъка. Значителни количества от този протеин, както и от друг - тау, могат да образуват плаки и неврофибриларни заплитания в сивото вещество. Смята се, че това стои зад симптомите на алцхаймер - водещата причина за деменция. Учените открили още, че ако на посочената възраст се увеличи заседналият начин на живот, се стига до атрофия на онези области в мозъка, които се асоциират с болестта.
“Тези открития засилват значението на насърчаването на физическата активност в средна възраст като стратегия за обществено здраве за превенция на алцхаймер”, твърди д-р Айдер Ареназа-Уркихо, експерт по стареенето на мозъка и болестта на Алцхаймер. Той разкрива, че възрастта 45-65 г. е била избрана, защото е ключова за появата на патологии, свързани с алцхаймер.
“Всички упражнения - дори не много интензивни, имат ползи за здравето”, добавя д-р Мухе Акинчи, експерт по рисковите фактори за алцхаймер.
В продължение на 4 г. учените наблюдавали, че участниците в проучването, които са увеличили упражненията си, за да отговорят на препоръките на СЗО, показвали по-малко натрупване на бета- амилоид при мозъчни сканирания в сравнение с тези, които водели заседнал живот. Експертите от години предупреждават, че неподвижността през твърде голяма част от деня повишава риска от множество здравословни проблеми, включително наддаване на тегло, диабет тип 2, рак и дори ранна смърт.
По време на експериментите били проследени 337 възрастни,
- отговаряли на въпроси за активността им, a мозъците им били сканирани.
Обичайната препоръка към по-възрастните е да правят поне 150 минути упражнения с умерена интензивност или 75 минути енергични упражнения седмично. Изчислено е, че 13% от случаите на алцхаймер могат да бъдат свързани с липса на физическа активност.
При изследването, публикувано в сп. “Алцхаймер и деменция”, участниците били разделени на 5 групи. Първата останали неактивни през цялото време. Във втората били тези, които се упражнявали, но недостатъчно. В третата били онези, които спазвали препоръките на СЗО. Четвъртата се състояла от хора, които в началото спазвали препоръките, но след това се заседели. В петата – обратното, първо били неактивни, после увеличили активността си.
Изследването показало, че точно тези хора, които започнали да спортуват, са имали особено голяма полза. Учените установили също, че мозъците им са по-дебели в частите, отговорни за паметта - медиалната темпорална област.
Д-р Сара-Наоми Джеймс, невроепидемиолог от Университетския колеж в Лондон, обяснява: “Изследването е в съответствие с цял набор от доказателства, които като цяло показват, че заседналият начин на живот и неактивността са лоши за здравето на мозъка.”
“Но упражненията по-късно в живота все още могат да намалят риска от алцхаймер - отбелязва тя пред британския в. “Дейли мейл”. - В нашата работа ние сме показвали, че започването на активна дейност за първи път през шейсетте води до някои полезни ефекти.”
“Знаем, че запазването на активност по-късно в живота все още може да донесе важни ползи, от настроението и съня до мобилността - потвърждава и д-р Луси Девендра, ръководителка на изследванията в благотворителната организация “Общество за Алцхаймер”. - Промяната на поведение като упражненията няма да гарантира превенция, но все пак си струва за цялостното здраве.”
Едно забележително проучване от миналата година показва, че почти половината от всички случаи на алцхаймер могат да бъдат предотвратени чрез
справяне с 14 фактора на начина на живот
Според това проучване в най-ранна възраст най-големият риск е липсата на достатъчно образование. На средна възраст се натрупват най-много рискови фактори – загуба на слух, повишен холестерол, депресия, мозъчна травма, липса на физическа активност, диабет, пушене, високо кръвно, затлъстяване, злоупотреба с алкохол. В напреднала възраст се добавят социална изолация, мръсен въздух, загуба на зрението.
Експерти твърдят, че проучването, публикувано в престижното сп. “Лансет”, дава повече надежда от всякога, че ограбващото паметта разстройство, което помрачава живота на милиони, може да бъде предотвратено.
Болестта на Алцхаймер е най-често срещаната форма на деменция. Според статистиките през 2020 г. от заболяването са страдали 55 млн. души по света, които се очаква да се увеличат до 78 млн. през 2030 г. и 139 млн. през 2050 г. Смята се, че увеличението се дължи в голяма степен именно на съвременния заседнал начин на живот – масово хората прекарват работните си часове на бюро, след което сядат във влак или кола на път за вкъщи, за да седнат пред телевизора. СЗО определя годишния глобален брой на смъртните случаи от липса на физическа активност на около 2 милиона годишно, което поставя това сред първите 10 водещи причини за глобална смърт и инвалидност.
От колко упражнения се нуждаем
За да останат здрави, хората на възраст от 19 до 64 години трябва да се опитват да бъдат активни всеки ден и трябва да правят:
- най-малко 150 минути умерена аеробна активност като колоездене или бързо ходене всяка седмица и
- силови упражнения 2 или повече дни в седмицата, които натоварват всички основни мускули (крака, бедра, гръб, корем, гърди, рамене и ръце) Или:
- 75 минути интензивна аеробна дейност като бягане или игра на тенис на стена всяка седмица и
- силови упражнения 2 или повече дни в седмицата, които натоварват всички основни мускули (крака, бедра, гръб, корем, гърди, рамене и ръце) Или:
- комбинация от умерена и интензивна аеробна активност всяка седмица. Например 2 х 30 минути бягане плюс 30 минути бързо ходене се равнява на 150 минути умерена аеробна активност и
- силови упражнения 2 или повече дни в седмицата, които натоварват всички основни мускули (крака, бедра, гръб, корем, гърди, рамене и ръце)
Правилото е, че 1 минута енергична активност осигурява същите ползи за здравето като 2 минути умерена активност. Един от начините да правите препоръчителните 150 минути седмична физическа активност е да я разпределите на по 30 минути 5 дни всяка седмица. Всички възрастни трябва да прекъснат дългите периоди на седене с лека или никаква активност.
6 признака на алцхаймер
- Забравяне на скорошни разговори или събития
- Губене на вещи като ключове, очила и пр.
- Трудност в разговор да бъде намерена точната дума
- Забравяне на имената на места или предмети
- Многократно задаване на едни и същи въпроси
- Нарастване на трудността и на колебанията да се опитат нови неща