
Спазвайте 5 основни правила, когато избирате слънчеви очила
Макар да се сещаме за слънчевите очила главно през лятото, защитната им функция ни е необходима през цялата година.
Продължителното излагане на интензивна слънчева светлина уврежда не само кожата, но и очите. Това се дължи на ултравиолетовите лъчи (UVA, UVB, UVC), които са невидими за човешкото око. Част от тях се филтрират от озоновия слой в стратосферата, но с неговото изтъняване през последните десетилетия все повече се увеличава интензитетът на пропусканите до земната повърхност UV лъчи и нараства тяхното вредно въздействие. Излагането на UV е основен рисков фактор при водещите очни заболявания: помътняване на лещата – катаракта, и дегенерация на макулата, свързана с възрастта.
Човешкото око има известна анатомична и физиологична защита спрямо светлината, но
тази естествена бариера вече е недостатъчна,
особено при очни заболявания или след прекарани очни операции.
Допълнителната защита на очите от силната светлина и ултравиолетовите лъчи се осъществява чрез прилагането на лещи със специални филтри и/или оцветявания: постоянно оцветени, с променящо се оцветяване (фотохромни) и лещи със специални филтри.
В съвременното производство са навлезли материали, които имат естествена UV защита, така че и светлите стъкла могат да абсорбират вредните лъчения в диапазона 280-350 нанометра. Когато е необходима по-висока защита (до 400 нанометра), към тези материали се добавят допълнително нанесени филтри за UV протекция. При изработване на очила от подобни материали се осигурява очната защита. Съществуват и т.нар. екстремни защитни филтри, които абсорбират UV лъченията от 420 до 530 нанометра, предназначени за хора, страдащи от очни заболявания (ретинопатии и дегенерации). Знаете, че UV лъчите могат да бъдат опасни: освен че потъмняват, изгарят и набръчкват кожата ви, те могат да увредят и очите, увеличавайки риска от очни заболявания
Днес в оптиките се предлагат слънчеви очила с различна степен на оцветяване на стъклата - от най-тъмни през променящи се до съвсем слабо оцветени тонове. От степента на оцветяване на лещите зависи защитата на очите от яркостта на светлината, а от материалите за изработването им - предпазването от вредните UV лъчи. Стъклата, оцветени в кафяво, абсорбират повече виолетово-синята част от спектъра, която има най-неблагоприятно въздействие върху ретината.
Всички маркови очила имат паспорт с данни за защитата им. На базата на количеството светлопропускливост слънчевите очила се групират в четири класа, обозначени в паспорта.
Клас 0 – всички корекционни лещи за очила, които не са оцветени или са леко оцветени ( 81 - 100% светлопропускливост): могат да се използват и при облачно време, и при слаба осветеност.
Клас 1 - леко оцветени (44 - 80% светлопропускливост): не са пригодени за шофиране, но могат да се използват при облачно време.
Клас 2 - средно оцветени лещи (19 - 43% светлопропускливост): подходящи при слънчево време.
Клас 3 - силно оцветени лещи ( 8 - 18% светлопропускливост): подходящи за слънчево време на море и планина.
Клас 4 - максимално оцветени лещи (4 - 7% светлопропускливост): при необходимост от пълна защита и при очни заболявания.
Тази осветеност на очилата е постоянна и не се променя при преминаване към различни зони на осветеност.
Предлагат се и слънчеви очила, снабдени с поляризационни филтри (полароид), които подобряват контраста, като елиминират повърхностните отражения и отблясъци. Те са подходящи за водни спортове, риболов, платноходство, круизи.
Всеки шофьор се е сблъсквал с отблясъците по мократа пътна настилка или отраженията върху предното стъкло. За шофиране са подходящи само очилата клас 0 и ограничено клас 1 с поляризационни филтри. По-добрата видимост с по-ярки и контрастни цветове намалява зрителната умора и дава възможност за по-бърза реакция.
За градска среда най-подходящи за всекидневна употреба са оптичните лещи с фотосоларно покритие, които променят степента на осветяване (и съответно на протекция от светлината) в зависимост от интензитета ѝ. Тяхната оптика не се влияе от изкуственото осветление, така че тези очила в помещенията са напълно прозрачни и бели, без оцветяване. При излизане навън фотосоларното покритие реагира на светлината и бързо достига до оптимална степен на затъмняване. Този тип решение на проблема се отнася изцяло за хората, които носят постоянно очила за корекция на съществуващото им късогледство, далекогледство или астигматизъм. За употреба в градска среда те могат напълно да осъществят необходимата протекция, особено ако носим защитни козирки или шапки. Тъй като тези очила трябва да бъдат изработени лично за вас, е
необходимо да бъдат предписани от офталмолог
Възможни са и допълнителни екстри: за едновременно гледане наблизо и надалече (progressive), с допълнително фотосоларно покритие и ултравиолетова протекция.
Светлите очи са по-чувствителни към светлината и имат по-слаба естествена защита. За светлооките се препоръчват фотосоларни лещи с достигане до по-значително затъмняване и задължителна UV протекция, която е необходима дори при облачно време за предпазване от опасните UV лъчи. Напоследък се доказа, че от слънчеви очила се нуждаят дори и децата, включително бебетата, тъй като детският организъм се характеризира с морфологична незрялост и функционална непълноценност. Качествените слънчеви очила са ценна инвестиция за защита на детските очи.
Ще си купувате слънчеви очила?
Съчетайте функционалното с модерното! Предлагаме 5 правила, за да сте сигурни, че слънчевите очила, които сте избрали, са най-доброто за вашите очи.
Не купувайте очила без паспорт!
Специализираните оптични магазини притежават сертификат и предлагат слънчеви очила с гарантирано качество. Търсете паспорт и етикет на слънчевите очила за UV защита – не купувайте очила, които нямат етикет! Етикетът показва с какъв процент на защита от UV лъчите са очилата. Търсете очила, които блокират 100% UV лъчите A (UVA) и UV лъчите B (UVB).
Изберете поляризационни стъкла!
Поляризационните стъкла намаляват отблясъците по вода, пясък, тротоари и коли. Това е особено важно за вас, когато шофирате по магистрала или се разхождате по плажа. Хората, които използват поляризационни слънчеви очила, виждат по-добре детайлите в стъклените врати и задното стъкло на автомобилите. За шофиране нощем се препоръчват по-светли стъкла (поляризационни) с антирефлексно покритие.
Цветът е важен!
Рамките могат да бъдат розови, електрикови или ретро метално. Има значение цветът на стъклото. Най-малко се променя възприятието на цветовете при сивите стъкла, а най-много – при зелените и кафявите. Предимството на кафявите стъкла е, че блокират най-опасните за очите лъчи от виолетово-синята гама.
Нека да са по-големи!
И модните експерти, и очните лекари са на едно мнение: размерът има значение! Големите очила предпазват основно вашите очи и деликатната кожа на клепачите и около тях, предразположена към появата на бръчки и кожен рак. При слънчеви очила без диоптър са подходящи рамки, които са извити по овала на лицето, за да спират и страничната светлина.
Платете според възможностите си!
Може да похарчите стотици левове за супермодерни очила (стил Jacky Kennedy) или да си купите в рамките на вашите възможности очила с добро качество от стара колекция. От значение е очилата да отговарят на основния стандарт (UV протекция) – тогава и по-евтините ще ви свършат работа! Едно важно правило за децата – платете повече за поставяне на устойчиви на удар поликарбонатни стъкла, особено ако детето ви ги използва при игри и спорт.
Ако имате нужда от корекция на зрението, най-голямо удобство осигурява комбинация на фотосоларни корекционни очила (за съответна протекция от силната светлина) с UV филтри – за пълна защита от вредните ултравиолетови лъчи. За добрия избор на слънчеви очила ще ви помогне консултация с очен специалист. Тя е задължителна, особено ако имате очно заболяване, алергия или сте претърпели очна операция.