Пациентски организации: От януари да влязат в сила електронните протоколи за лекарства за домашно лечение
03.12.2022 13:07; 24 часаЕлектронните протоколи за медикаменти за домашно лечение да влязат в сила от януари 2023 г., настояха представители на пациентски организации по време на семинар, посветен на достъпа до терапии. Сега медикаментите се изписват на хартиени протоколи, „пътят“ на пациента е безкрайно дълъг, а някои от болните се отказват от терапиите си заради административните и финансовите тежести, каза Александър Миланов, програмен директор на Националната пациентска организация.
Чрез електронните протоколи ще се намалят административните пречки при получаването им, а целта е спестяване на време и усилия на лекарите и пациентите, посочи Миланов. По думите му електронните протоколи ще намалят злоупотребите в системата. Да се обмисли възможността за отпадане на изискването за физическо явяване на пациента пред лекарска комисия в случаите, в които се налага продължаване на терапията и не са необходими нови изследвания, каза още той.
Експертните лекарски комисии сега са в София, Пловдив, Плевен и Варна. Многобройни са сигналите от пациенти с ревматологични заболявания, които чакат със седмици, докато получат терапията си, каза Анета Драганова, председател на Асоциацията на пациентите с автоимунни заболявания.
По думите й в областта на автоимунните заболявания диагностиката понякога се бави до 12 месеца, а след това има още 12 месеца, за да стигне пациентът до лечение. Би трябвало да се увеличи броят на лекарските комисии, допълни тя. Друго предложение е някои от процедурите, които се извършват в болнични условия, да се извършват в доболничната помощ, тъй като „тези процедури са фиктивни, пациентът редовно си заплаща изследванията, за да се яви на експертна лекарска комисия“, каза още Драганова.
Най-тежкият проблем за пациентите с редки болести е диагностиката, като има случаи, в които тя продължава 30 год., каза Владимир Томов, председател на Националния алианс на хора с редки болести. По думите му е необходимо да се актуализира списъкът с редките болести и да се изработи нова национална програма за дейностите в тази област.
За лечението на някои редки болести липсват клинични пътеки, а съществуващите не са финансирани достатъчно, посочи още Томов. Той изрази тревогата си от периодично изчезване на определени лекарства от аптечната мрежа, особено на хормона на растежа.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
Полицаят Якимов бегло познавал Семерджиев, но мил колата си при него, придружавал го до автосервиз (Обзор)
-
Спасиха мъж, лежал 48 часа до мъртвата си жена под бетонна плоча в Турция (Видео)
-
Нова TikTok мода: Жени оставят телефона им да записва кой ги заглежда и флиртува с тях във фитнеса
-
Отмениха глоба на шофьор от Раковски, карал по несъществуваща улица
-
Прокурори търсят 88 млн. лева от ексминистър, негов заместник и бивш газов шеф (Обзор)
-
Снегорини цял ден почистваха прохода „Петрохан“
-
Как здравословните диети намаляват риска от рак
-
ПОЛЕЗНО: С какво да храним компостни червеи?
-
САРА: Брутната продукция от зърно '22 г. - с ръст от 25%, производството - със спад от 16%
-
България е втора на Балканите по износ на зърнени култури
-
Засега студът не застрашава посевите с пшеница в Добричко
-
Биоземеделието дава по-високи добиви при екстремни климатични условия
-
Родилката, спасена със "Спартан": Все още не съм прегърнала децата си
-
Подозират химикали във влагалището за връзка с преждевременното раждане
-
40 поверия за бременността и раждането
-
Какво история се крие зад празника Св. Валентин?
-
Подходящ ли е пробиотикът Омни Биотик Панда за бебета
-
Първи Св. Валентин с бебе вкъщи - какво да правим?