
Много точно президентът на БФС Георги Иванов-Гонзо посочи големия проблем на футбола ни.
Той е, че школи за деца има в изобилие, правят се още нови, защото това е много изгоден бизнес, по-голямата част от треньорите обаче не струват и съответно качествена продукция почти няма.
За всичко това пък плащат родителите. Те не искат да спират устрема на децата си да спортуват и са готови на всичко. За алъш-вериша на школите това е добре дошло.
Дай пари за такси и екипировка, дай пари за пътувания, и лагери и те си плащат като попове. Обществена тайна е, че от школите се правят далавери с доставчици и организатори с по-ниски цени и съответно прибират горницата.
Към тази ситуация се прибавят и нефелните треньори, които правилно бяха определени от Георги Иванов като аниматори. Да не говорим, че сред тях има и бая неосъществени футболисти, които е държат отвратително с децата.
Гонзо говори след първия изпълком БФС за 2025-а и “облече” проблема в следните думи:
“Ясно е, че при нас в България детско-юношеският футбол е превърнат в бизнес и се финансира от родителите, които плащат за всичко - за такси, за участие в турнири, за какво ли не. В момента треньорите са се превърнали в едни аниматори.
Искаме да стартираме десетгодишна програма за развитие. Футболистите няма къде да тренират, все едно да искате да сеете жито, а да нямате земя. Това се случва у нас. УЕФА направи пълен анализ на нашата система и се оказа, че има изключително много отбори - в София са 260 до 14 години, а 230 са в Пловдив. Нали се сещате колко са терените? На един терен в “Бояна” тренират четири отбора в един и същи час. Как може да изградим така футболисти - никак! Нищо не сме посели, а очакваме от цимента да съберем жито”, коментира Иванов.
След това президентът обясни и как ще се действа, ако държавата реши да предостави финансиране. Това е било обсъдено на срещата с новия спортен министър Иван Пешев, която се проведе наскоро.
“Ние ще бъдем контролен орган на спортно-техническата част, а държавата ще контролира паричния поток за школите. Екип от УЕФА ще дойде да категоризира самите детско-юношески школи на базата на всички критерии, които сме задали. Ако има финансиране от държавата, БФС може да прави пряк контрол на всяка школа. В момента не можем да го правим, защото школата е към клуба, който е дружество”, разясни Гонзо.
Под негово ръководство централата за разлика от периода на предшественика му Борислав Михайлов ще действа по правилата и ще проведе отчетен конгрес.
Според изискванията на Закона за юридическите лица с нестопанска цел организацията трябва да провежда всяка година по едно събрание, на което да отчита дейността си. За управлението на Михайлов това не важеше.
Георги Иванов ще обяви какво е свършено през първата му година като управляващ българския футбол на 11 април, след като пое властта на 15 март миналата година.
Според изпълнителния директор на БФС Андрей Петров финансовото състояние на централата не се е променило особено, но има малък положителен резултат. Бюджетът за 2024-а година, както и заложеният такъв за текущата 2025-а ще бъдат представени пред делегатите на конгреса на 11 април.
БФС има подписани нови спонсорски договори, но всички те влизат в сила от 1 юни.