Естония има нова правителствена коалиция, седмица и половина след като премиерът Юри Ратас подаде оставка заради обвинения в корупция срещу оглавяваната от него Центристка партия на Естония, предаде ДПА.
Либералната Партия на реформите на опозиционната лидерка Кая Калас, която получи мандат да сформира правителство, подписа днес в Талин коалиционно споразумение с Центристката партия. Двете имат общо 59 места в 101-местния парламент, предава БТА.
43-годишната Калас е адвокатка и дъщеря на бившия еврокомисар Сийм Калас. Сега тя може да влезе в историята като първата жена, станала премиер на Естония, ако парламентът я подкрепи.
"Първото нещо, с което ще се заемем, е здравната криза", заяви Калас пред медиите. Ратас също заяви, че преодоляването на пандемията ще бъде основната задача на новото правителство.