Бившият командир от Армията за освобождение на Косово (АОК) и бивш президент на Косово Хашим Тачи е ангажирал общ пет адвокати, които ще го защитават пред Специализирания съд в Хага, където е обвинен за над 100 убийства, както и измъчвания, отвличания и тормоз на сръбски цивилни, пише сръбският таблоид Alo!
Освен Пиер Ричард Проспер, Дустид Паласку, Софи Менегон и Самюъл Блум Купър, в правния екип на Хашим Тачи влиза и британецът Дейвид Хупър, когото съдът в Хага се опита да наложи като адвокат на Воислав Шешел, поради което лидерът на Сръбската радикална партия (СРП) обяви гладна стачка.
Неизпитаният адвокат на Шешел се смята за един от най-скъпите защитници в света и сега той ще представлява Хашим Тачи за огромна сума, предаде Фокус.
Воислав Шешел заяви пред Alo!, че Хупър ще се опари от Тачи, защото е получил добри пари дори за онова кратко време, когато официално е бил негов защитник в Хага, но в крайна сметка той не е имал възможност да го защити.
Видях го в съдебната зала, преместиха го да не закрива, защото той седеше пред мен. Може би той не е лош адвокат, не знам, но не исках някой друг да ме защитава, когато съм най-добрият адвокат в света и съм истинска атракция. Фактът, че той беше назначен за мен, беше една от шестте причини, поради които по това време обявих гладна стачка“, каза Шешел.
Преди дни Прищина одобри 20 милиона евро за адвокати, представляващи четирима високопоставени офицери от АОК в Хага, Хашим Тачи, Кадри Весели, Якуп Красничи и Реджеп Селими, но се смята, че правните услуги ще струват над 100 милиона евро.
Шешел потвърди, че адвокатите в Хага печелят огромни пари, но по същество те са без значение.
„Тези петима не могат да помогнат на Тачи, ако Западът е решил да го осъди. Милионите, заделени от албанците за неговата защита, също не могат да му помогнат. В този съд е важен само външнополитическият фактор, там всичко е политика. Що се отнася до процесите срещу лидерите на АОК, това няма да бъде сериозен процес. Ясно е само, че чужденците са решили да ги отстранят от политическата сцена, имат проблем с тях, вече не са използваеми и сега търсят по-добро“, каза лидерът на сръбските радикали.
Селджим Селими, министър на правосъдието в Прищина, каза, че Косово освен адвокатите ще финансира и семействата на обвиняемите.
„Седем милиона евро идват от редовния бюджет, а 13 ще бъдат изплатени от бюджетния резерв. Осигурили сме пари за всичко необходимо, така че ще финансираме правната защита на заподозрените, част от средствата са предназначени за техните семейства. Ще платим всички семейни посещения, самолетни билети, настаняване и други разходи. В крайна сметка осигурихме специални средства за заподозрените“ - каза Селими и добави, че вече е подписал три инструкции за изплащането на тези средства.
Повечето пари за скъпоплатени адвокати ще бъдат предоставени от правителството на Косово от бюджета, а останалата част ще бъдат дарени от албански бизнесмени, които преди това са спонсорирали политическите партии на Хашим Тачи и Кадри Весели. Ако е необходимо, ще бъдат изплатени още пари от черните фондове на АОК, които се попълваха по време на войната в Косово и Метохия, пише още Alo!