Действията на Турция в Източното Средиземноморие, където Анкара прави проучвания за природен газ в оспорвани води, са провокативни, ненужни и заслужават съжаление, заяви днес германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от Ройтерс.
"Съгласихме се, че неотдавнашните едностранни мерки, предприети от Турция, които, разбира се, са провокативни, увеличават напрежението вместо да го намалят", заяви Меркел пред журналисти на срещата на върха на ЕС в Брюксел. "Това наистина предизвиква съжаление и е ненужно".
"Ние силно желаем да продължим по пътя, по който сме тръгнали с Турция", добави тя. "По-нататъшното развитие на отношенията ЕС-Турция е в интерес и на двете страни".
Две седмици след последната среща, на която лидерите обсъждаха евентуални икономически санкции, ЕС все още не успява да накара Анкара да спре проучванията във води, към които Гърция и Кипър имат претенции, отбелязва БТА.
Гърция и Кипър настояха за по-строг отговор на ЕС по отношение проучванията на Турция за природен газ в спорни води в Източното Средиземноморие на днешната среща в Брюскел, но основният отговор, който получиха, е да изчакат до следващата среща през декември.
"Планираме среща на върха през декември. И сме планирали да обсъдим отново и да оценим ситуацията в Източното Средиземноморие и в Турция", заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Франция и Германия заявиха по-рано тази седмица, че Турция има само "седмици" да преразгледа позицията си и да спре "провокациите", но не поставиха строг ултиматум, както Атина и Никозия биха искали.
Френският президент Еманюел Макрон заяви след днешната среща, че лидерите са потвърдили подкрепата си към Гърция и Кипър, но също така са отворени за преговори с Анкара.