Река Уейхъ, най-дългият приток на Хуанхъ, която дълго време страдаше от замърсяване, през последните години отчита подобряване на качеството на водата, сочат данни на отдела по екология и околна среда на провинция Шаанси. Те са цитирани от Радио Китай.
Според официални данни 73% от повърхностната вода в участъка на река Уейхъ в провинцията е с добро качество, оценявано от първа до трета категория, с 4,7% подобрение спрямо 2018 г. През първата половина на тази година цифрата се е повишила до 77,8%.
Качеството на повърхностната вода се разделя на пет категории в Китай, като първа е най-добрата.
Дългата 818 км река Уейхъ извира от провинция Гансу и преминава през големите градове на провинция Шаанси, сред които Баодзи, Сиенян, Сиан и Уейнан.
Реката бе подложена на сериозно замърсяване от 80-те години насам, заради изхвърляните отпадъци в нея от фабрики за хартия и други силно замърсяващи околната среда заводи.
Местните власти са изработили 25 закона и наредби, които да гарантират защитата на реката. През изминалите пет години провинцията затвори 33 замърсяващи завода около басейна на реката. Общо 70 станции за отпадъчни води са били изградени в околните градове и общини.