Пандемията от COVID-19 постави Европа под блокада. След като ограниченията започнаха да отпадат, балканският миграционен маршрут също започна да се размразява, а хората, блокирани от месеци на границата на Сърбия с Хърватия, започват отново подготовки за това, което те наричат "Играта".
Европа постепенно се отваря отново, след като наложи строги ограничителни мерки, за да се справи с пандемията от COVID-19, а както изглежда, миграционният маршрут също се съживява.
Много от предимно младите мъже в лагера Принциповац, точно на сръбската граница с Хърватия, казват, че се подготвят отново за "Играта" - опитите им да се промъкнат през граничния контрол и да достигнат до по-богатите части на Европа.
Мани, 20 и няколко годишен индиец, действително го направи. Само с раница на гърба си, той просто се шмугна през дупка в оградата и изчезна в храстите.
Знае, че ако хърватската полиция го спипа, вероятно ще бъде бит, телефонът му ще бъде отнет и ще бъде изоставен някъде, откъдето да поеме на дълъг път пеша обратно към лагера.
Повечето вътре в лагера са минавали през това много пъти.
Али, който е от Пакистан, е поел по маршрута преди повече от четири години и е успял да стигне в Берлин, но е бил изпратен обратно в България.
"През 2016 г. ми снеха отпечатъци от пръстите в България", обяснява той.
Според правилата на ЕС, търсещите убежище трябва да кандидатстват в първата страна членка, в която влязат.
Ибрахим Ялу от Сиера Леоне планира 13-ия си опит да влезе в Хърватия до няколко дни. Той е гневен и се чувства безсилен. "Защо просто не ни пуснат? Никой не иска да остане тук. И защо ни бият?", пита той.
Лагерът е изолиран, на три километра от най-близкото село Сот. Хората спят и ядат в палатки, а в една от тях има импровизирана джамия.
През свещения месец Рамазан мигрантите получават храната си редовно, но опакована, така че да може да бъде консумирана след залез слънце съобразно религиозните правила за пост през деня. Афганистанците и алжирците са най-многочислените групи.
Докато мюсюлманите чакат слънцето да залезе, група виетнамци са се струпали около готвач, който приготвя нещо на жив огън.
Седемнайсет от тях са работили легално в Румъния до изтичането на разрешителните им. После се опитали да отидат в Германия, но били заловени в Унгария и просто стоварени през сръбската граница.
По време на близо двумесечното извънредно положение заради коронавируса мигрантите във всички центрове бяха затворени заедно с охраняващите ги войници.
Сега 20 души имат разрешение да излизат ежедневно за покупки. Някои не се връщат, а други - заловени на други места, са връщани от полицията, поради което броят на обитателите варира. В четвъртък вечерта той беше 558.
"Те се опитват да тръгнат отново и ще продължат да опитват сега, когато нещата се завръщат към нормалното", казва служител на лагера.
Напрежението и гневът често прерастват в спорове: за храна, хигиена, кражба или нещо друго. Избухват сблъсъци и юмручни схватки, а наскоро имаше и масово сбиване.
Ситуацията е напълно различна в Сид, граничен град на около 15 километра в южна посока. Центърът за прием на мигранти там настанява само семейства и настроението е далеч по-ведро.
Има десетки деца сред 240-те обитатели и в единия край мигрантите и няколко от работниците играят волейбол. Дори и тук обаче има въоръжени войници в пълно бойно снаряжение.
"От два месеца изобщо не можем да мръднем извън центъра", казва афганистанецът Омид Уафа. "Тук беше добре, но много отегчително", добавя той.
Само хората с разрешително могат да излизат.
В града патрул на военната полиция спира и проверява трима мигранти, които среща. Мъж, застанал на вратата на стъкларницата си, сумти, че те трябва да бъдат изпратени обратно там, откъдето идват.
Уафа казва, че семейството му също е опитало "Играта" към Хърватия миналата година, но били заловени. Полицай ударил баща му в гърба и възрастният човек паднал на колене.
Сега той казва, че ще чака да получи официални документи, макар да знае, че това може да отнеме много месеци, ако изобщо се случи.
Иракчанинът Мунтада Шибане иска да премине през несигурното чакане за документи, след като е прекарал девет месеца в една от транзитните зони в Унгария при сръбската граница заедно със съпругата си, петте си деца и двамата си братя, и сега се надява да стигне легално до Хърватия.
"В Унгария беше ужасно, затвор. Навсякъде тел, лоша храна. Когато жена ми се почувства зле, беше отведена на лекар като престъпник, от четирима полицаи", казва той чрез преводач.
Сега семейството се готви за друго дълго чакане, подобно на останалите, които искат да поемат по легалния път към ЕС.
/От БТА/