Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо разкритикува иранския върховен водач аятолах Али Хаменей, който отхвърли американското предложение за помощ за справяне с епидемията от коронавируса. Помпейо заяви, че Хаменей лъже и нехае за иранците в полза на идеологията и конспиративните теории, предаде Франс.
Вчера аятолах Хаменей даде да се разбере, че Иран никога няма да приеме медицинска помощ от САЩ. Той заяви, че подозира управляващите във Вашингтон "шарлатани", че са способни да засилят епидемията в Иран, където има над 23 хиляди заразени и 1812 починали, предава БТА.
Хаменей повтори и недоказани теории, че коронавирусът е бил създаден от американците.
"Лъжите на Хаменей за Уханския вирус поставят животи в опасност. САЩ предложиха над 100 милиона долара медицинска помощ на други страни, включително на иранския народ, а нашите учени неуморно работят по разработване на ваксина. Хаменей отхвърли това предложение, защото работи неуморно по измисляне на конспиративни теории и поставя идеологията над интересите на иранския народ", заяви Помпейо.
Той също така обвини иранския режим, че е крил поне девет дни първия си смъртен случай от коронавируса и че продължава да лъже иранците и света за броя на своите заразени и починали, които според Помпейо са много повече от официално обявяваните.
Държавният секретар на САЩ освен това посочи, че през февруари иранската авиокомпания "Махан еър" е изпълнила най-малко 55 полета между Техеран и Китай, което според него е позволило на епидемията да се разпространи сред иранците. "Първите случаи на коронавирус в поне пет чужди държави са били директно внесени от Иран, което постави в опасност живота на милиони хора", заяви Помпейо.