НАТО не възнамерява да окаже на Анкара военна подкрепа в случай на операция на Турция в Северна Сирия, съобщи пред ТАСС днес дипломатически източник в Брюксел в мисията на една от страните членки на алианса.
Страните от НАТО не подкрепят активиране на член пети /от устава на НАТО - бел.ред./ заради смъртта на турските военни в Идлиб в началото на февруари, е подчертал източникът. НАТО не разглежда възможност за предоставяне на помощ на Турция в случай на операция в този район, е изтъкнал източникът, предава БТА.
Смъртта на турските военни в Идлиб - това е трагичен факт, но това е станало в хода на едностранна военна операция на чуждестранна територия, това излиза извън рамките на трактовката на член пети. Това разбира и турската страна, ето защо тя не се опитва да инициира консултации в НАТО по тази тема, е пояснил дипломатът.
Колкото до възможността за започване от Анкара на военна операция в Идлиб, източникът е отбелязал, че Турция като член на НАТО "се ползва от общата политическа подкрепа на алианса", но за мерки за военна подкрепа не става дума. Той е изтъкнал, че на посследната среща на министрите на отбраната от НАТО /на 12 и 13 февруари/ въпрос за военна подкрепа за Турция не е бил повдиган.
В резултат на сирийска правителствена офанзива в Идлиб през последните две седмици загинаха 13 турски военни. Анкара предупреди, че ще използва военна сила, за да изтласка сирийските сили отвъд турските наблюдателни пунктове в Идлиб, ако те сами не се изтеглят до края на февруари./