Броят на мигрантите, влизащи в Европа от Турция, е нараснал значително миналата година, когато бежанци от Сирия и Афганистан наводниха Турция и тръгнаха към Гърция, заяви днес директорът на европейската гранична агенция Фронтекс Фабрис Леджери, цитиран от Асошиейтед прес.
Над 82 000 мигранти са се опитали да влязат нелегално в Европа през 2019 г., което е с 46 процента повече в сравнение с предходната година, изтъкна Леджери, предава БТА.
"Това се дължи главно на ситуацията в Сирия, но също и на нестабилността в Афганистан и смяната на политиката на иранските и пакистанските власти към афганистанските граждани" каза Леджери пред журналисти. Той обаче не обвини турската брегова охрана, като каза, че тя "работи добре".
През 2016 г. ЕС се съгласи да даде на Турция над 6 милиарда евро в пари и други стимули, за да убеди правителството в Анкара да спре мигрантите, отправящи се към Гърция. Но от миналото лято източните гръцки острови са пренаселени с мигранти.
Според Фронтекс броят на новопристигналите мигранти миналата година е бил по-голям от времето, когато споразумението между ЕС и Турция за мигрантите влезе в сила.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че неговата страна не може да издържи тежестта на 3,6 милиона бежанци само от Сирия, и дори заплаши да "отвори вратите" за мигрантите, тръгнали към Европа.
Анкара иска и политическа и финансова помощ от ЕС за създаването на зона за сигурност в Северна Сирия, където хората, бягащи от конфликта, могат да намерят убежище или да бъдат изпратени там от Турция, но европейците не са склонни да се замесват в този план, посочва Асошиейтед прес.