За да има стабилност в Столичната община, трябва да има политически диалог. В момента е важно да видим какъв ще бъде отговора на общината, как ще продължи да работи Столичният общински съвет в този раздробен състав и как кметът Васил Терзиев ще продължи да работи със СОС.
Това каза общинският съветник от "Синя София" Вили Лилков в предаването "Лице в лице" по bTV по повод скандалите за корупция, които се разразиха в Столичната община и в "Продължаваме промяната" през последната седмица.
Според него, дистанцията между кметът и общинският съвет става все по-видима. Ключово за развитието на общината обаче било тя да бъде преодоляна през оставащите 2 години от мандата на Терзиев.
Днес кметът Терзиев обяви, че ще създаде ново звено за противодействие на корупцията към общината.
"Такова звено беше по закон задължение на кмета още от 6 октомври 2023 г. Всяка община трябваше да изгради такава система, да създаде такъв инспекторат. Столичната община не може да продължи да съществува без такава система, затова сме заинтересовани да има. Ако имаше, нямаше тези районни кметове и общински съветници да излязат пред медиите, защото щяха да бъдат длъжни по устав да се обърнат към този инспекторат", заяви Лилков.
"Изправени сме пред много тежки проблеми и ние като общински съвет нямаме право да не ги виждаме. Един от тях е "Топлофикация", където има все по-голямо затъване в дългове. Имахме среща с енергийния министър през октомври, когато стана ясно, че дълговете на дружеството ще нараснат с 200 млн., а действително нараснаха с 300 млн. до края на отоплителния сезон", каза още общинският съветник.
Според него разрешаването на проблемите на дружеството е нещо, което се отлага от години и е крайно време да се направят концесии.
"Трябва да влезе частен инвеститор, който да поеме и изплати дълговете и да направи модернизация", категоричен бе Вили Лилков.
Към момента дълговете на "Топлофикация" надхвърлят 2,3 млрд. лв., а лихвите за неизплащане били над 10 пункта, поясни Лилков.
"Няма друга държава в ЕС с такива лихви. Затова ние сме най-решителни за навлизане на частни инвеститори в общинските дружества. Изстрадахме 6-те дни протест на транспортните синдикати, когато целият общински транспорт спря да се движи. Тогава частният превозвач, на когото ние плащаме 5% по-малко за км/пробег не направи стачка, а и там има служители, които работят от 3 сутринта и карат по много километри. Хем плащаме по-малко, хем не ни таксуват, но СОС беше недоволен. Да престанем да се плашим от публичните частни партньорства", категоричен бе зам.-председателят на СОС.
Той допълни, че едни от най-големите обществени поръчки се правят именно в общинските дружества, които от година се ръководят от временни ръководства.
"Тези ръководства не са представили бизнес цели. инвестици. Бяха избрани от икономическото мнозинство, защото не бяха сигурни, че могат с честни конкурси да назначат хората, които са си набелязали", заяви Лилков.
"В тези дружества става въпрос за капитали от порядъка на десетки милиарди, и тези обществени поръчки в тях не могат да се решават по начина, по който видяхме в изтеклия запис (предполага се, че записът, който бе разпространен от анонимен източник до медиите, е между вече бившия зам.-кмет на София по туризъм Никола Барбутов и кметът на "Люлин" Ивайло Тодоров- бел.ред)", допълни председателят на "Синя София".
Според него решението е да се направят честни конкурси за избор на ново, постоянно ръководство на дружествата.
Относно бюджета на София, той обясни, че от "Синя София" са гласували "против", защото в него нямало реформи и големи проекти в сътрудничество с държавата.
"Вината за това е нарушения диалог на общината с държавата, което може да бъде разрешено с политически диалог между отговорни и грамотни политици. Терзиев имаше мотив да върне бюджета, защото само часове преди гледането му върху него беше направено брутално нападение. Бяха орязани проекти, по които имаме текущи плащания и изпълнени работи. Беше небалансиран", обясни Лилков.
И допълни, че ако кметът Терзиев беше потърсил диалог с другите групи в СОС още при първото гледане на бюджета в края на май, нямаше да се стигне до връщането му.
Относно исканията за оставка на Васил Терзиев, Лилков заяви, че това би бил пълен провал на общината и партиите, участвали в последните местни избори. Вероятно би било основание целият общински съвет да подаде оставка, допълни той.