„Пожарите в област Добрич от ден на ден се увеличават. Те са в основно в сухи треви, сметища, дворни места, междублокови пространства. Отчитаме между 6 и 15 излизания на екипи на ден", съобщи в началото на активния туристически и жътвен сезон директорът на регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" комисар Дарин Димитров.
„Вече има и два пожара в посеви, въпреки че все още жътвата в региона не е започнала масово. Край тервелското село Зърнево са изгорели 2 дка с ечемик, а в района на село Чернооково, община Генерал Тошево, са пламнали 3 дка с пшеница. Огънят е предизвикан от преминаващи моторни превозни средства, не са свързани с подготовката на техниката за жътвата", добавя Димитров. „В последните дни, освен високите температури, има и вятър, който лесно прехвърля пламъците към горски и полски масиви", каза още Димитров.
„От движещи се коли по републиканската пътна мрежа се изхвърлят през прозореца угарки от цигари. Вятърът ги завихря и ги праща в сухи треви, в посеви", обяснява Димитров. Според статистиката от последните години, голяма част от пожарите в летния сезон, са „запалени"от изхвърлени незагасени цигари, допълни той. Паленето на огън на открито също е причина за пожар. „Небрежните човешки действия са основната причина за пожарите през лятото. Единици са пожарите от птици, кацнали на жиците на далекопроводи", обобщава Димитров.
„Пожарите в област Добрич се запазват като брой и като вид през последните 10 години. В зависимост от климатичните условия в региона стават произшествия, свързани с пожари или с проливни дъждове. През последните 3-4 години обаче надделяват пожарите. Въпреки че почти запазват броя си, те повишават своите мащаби и изгорелите площи", прави сравнение Димитров.