
България е обявила на най-високо ниво, че иска да създаде на своя територия Черноморски център за морска сигурност. Това стана ясно от изслушването на министърът на отбраната Атанас Запрянов на днешното заседание на ресорната парламентарна комисия.
Министър Запрянов бе категоричен, че между България и Румъния няма да има съревнование по този въпрос, въпреки че новоизбраният румънски президент Никушор Дан излезе с позиция, че и северната ни съседка иска центърът.
"Черноморският център е идея на България отпреди 20 години", категоричен бе министърът. Ако такъв център се създаде у нас, ще трябват много пари. Страната води и битка НАТО да припознае Черно море като ключова територия, стана ясно още от отговорът на Запрянов.
"Сега ЕС ни послуша и видяха, че морето ни има огромно значение за европейските държави и международната сигурност", каза още военният министър.
Наваксано е с изоставането с инфраструктурата особено за чувствителните обекти в авиобаза "Граф Игнатиево", което позволява изтребителите F-16 да пристигнат в България.
"Извършва се колосално обновяване на авиобазата, като се правят и нови водообхващания, за да има вода за всички технически нужди. Там тези разходи позволяват да се изгради една модерна база по изискванията за всички страни-членки на НАТО", каза министърът на отбраната.
Има забавяне обаче с изграждането на сградата за симулатора за F-16. Надеждата на министъра била, че процесът ще се ускори до юни, но строителят заявил, че няма да може да приключи в срок. Според Запрянов сградата трябва да е готова през септември.
"Двата самолета F-16 дойдоха, те са оперативни и ще започне подготовка на пилотите за летателното средство", увери военният министър.
Вчера правителството реши закупуването на 3D радари за армията да става съвместно с други държави-членки на НАТО. Закупуването на нови радари е от решаващо значение за въвеждането на изтребителите F-16, но България вече години наред не успява да финализира сделката заради процедурни спорове.
Сега правителството променя подхода си и реши да се включи в съвместна европейска поръчка – модел, препоръчван на ниво ЕС, който цели намаляване на разходите чрез мащаба на доставките. След отменянето на процедурата по избор на изпълнител на тази поръчка, Министерството на отбраната ще я извърши на ниво правителство-правителство, заедно с военното министерство на Франция. Така проектът става легитимен за финансиране, тъй като попада в изискването на Европейската комисия за съвместно придобиване на военна техника от държавите в ЕС, обясни министър Запрянов.
Проектът ще бъде реализиран през механизма SAFE на Европейската комисия, обяви военният министър.
В понеделник предстои да бъде подписано рамково споразумение с френския ресорен министър в Париж, което ще гарантира, че когато списъкът с бъдещи проекти бъде предоставен на ЕК, ще има реален документ, чрез който ще може да се пристъпи към съвместно придобиване.
"След като се утвърди това споразумение с френското правителство ще се разработи в детайли, ще премине отново през правителството, тогава ще има пълна яснота за финансовите параметри", допълни Запрянов.
Министерството на отбраната има готовност и да довърши проекта за бойните кораби. В етап на подготовка е и процедура по удълбочаване на пристанището във Варна.
По отношение на придобиване на бронираните бойни машини "Страйкър", Запрянов заяви, че инвестициите са осигурени от правителството и по доклад от ТЕРЕМ засега договорите се изпълняват от строителните фирми в срок и до края на годината машините трябва да бъдат доставени.
"Всички бойни системи с натовски крипто-елементи не могат да бъдат съхранявани извън правилата на НАТО- кораби, самолети, бойни машини. Имаме получени изисквания по отношение на огневите позиции, като и за това се изработва инвестиционен проект, за да може когато бъдат получени системите да няма забавяне и те да поемат дежурства.
Военният министър увери, че договорите с ТЕРЕМ-Ивайло се изпълняват в срок и от дружеството имат готовност за новите машини, както и за съхраняването им в бойните формирования.
На въпрос от парламентарната група на "Възраждане" относно забавяне с изплащането на заплатите в холдинга на ТЕРЕМ в "Хан Крум", и министър Запрянов, и началникът на отбраната Емил Ефтимов увериха, че заплатите са изплатени и вече се навлиза в нормален ритъм на работа. Министерството иска да направи структурна промяна на ТЕРЕМ, защото няма достатъчно финансиране за всичките дружества. Затова се предвижда асимилиране, като основното усилие е да се развива холдингът "Ивайло" във Велико Търново.
"На "Хан Крум" няма резервни части за ремонт на танкове, няма и за другата танкова техника, с която разполагаме. Частите за съветските системи няма как да се доставят на "Хан Крум", защото те идват само от ембаргови държави. Такова е положението при всички държави-членки. Ще преструктурираме завода. Решението на борда на щаба на отбраната е да бъде включен към "Ивайло", като ще се сключват и допълнителни договори с частни фирми, за да може да се натовари там с работа и да се подобри финансовото състояние, защото заводът не е на печалба от 25 г.", обясни адм. Ефтимов. Той каза още, че ще се задвижи и допълнителна обществена поръчка за 7 хил. лв. за завода.
след като мине срещата на 25-и министрите на отбраната приехме на последното заседание в Брюксел- в зависимост от анализите- с 30% възложените на БГ способности, но това е обща тенденция на всички държави членки- да прегледаме проектите за превъоръжаване и да ги разширим- знаем прогнозната цена- засега има анализ на щаба на отбраната, който аз съм докладвал на заседанието на МС предвид целите, които сме си поставили отсега нататък, знаем прогнозната цена, която ще ни е нужна трябва да завършим прегледа, дали има нужда от допълн разходи
1,5% за индустрия, устойчивост и други компонентти на отбр сила, това е ново, ще изисква време, поне 6 месеца, да извършим тези анализи, 3,5 % разходи за отбрана за военните способности