
Промени в Закона за висшето образование прие днес на второ четене парламентът след сравнително кратък дебат.
С измененията висши училища, които трайно не осъществяват учебен процес (повече от 6 месеца) могат да бъдат закривани по предложение на Министерския съвет.
Мариана Бояджиева БСП уточни, че социалистите имат предложение по обсъждания параграф 1 и член 18, където са описани случаите кога и по чие предложение висшите училища могат да се закриват от МС. "В текстовете е предвидено за частните това да става по искане на учредителите, а за държавните - по искане на МС. Настояваме да има равнопоставеност за държавните и частни висши училища. Държавата е отговорна за качеството на обучение и в частните, и в държавните висши училища и осъществява чрез МОН контрол върху учебния процес, независимо дали учебното заведение е държавно, или частно. Затова МС трябва да има право на предложение и за държавните, и за частните висши училища, настоя социалистката.
Само 15 депутати обаче подкрепиха искането й - присъстващите 12 от БСП, двама от ГЕРБ и един от ПП, 21 бяха против и 128 се въздържаха.
Идеите на "Възраждане" по параграфа също не бяха приети. Ивайло Папов посочи, че на първо четене по законопроекта е имало широко съгласие, но между двете четения са направени поправки, върху които не са успели да се обединят. И отбеляза, че предложение на "Възраждане", подкрепено от съвета на ректорите, не е срещнало съгласие от депутатите, само защото идва от конкретна партия. Не бе доволен от срока, за който се определя, че едно учебно заведение на извършва дейност.
Шефът на образователната комисия в парламента Андрей Чорбанов бе категоричен, че 6 месеца са цял семестър и ако се пропусне първия, няма как да се премине в следващия. "6-те месеца са минималната насока за извършване на каквато и да е дейност. Ако 6 мес. учебното заведение не работи, няма как да изпълнява и последващата си дейност", настоя той.
В крайна сметка 120 депутати приеха предложението на комисията, 19 бяха против и 27 въздържали се.
Дебат имаше и по редакция, вкарана в последния момент от името на Костадин Ангелов и допълнителен параграф.
Очаквайте подробности
По-рано днес депутатите преобразуваха Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) в Университет по застраховане и финанси и разрешиха откриването на факултет по ветеринарна медицина към Медицинския университет в Плевен, и факултет по фармация в Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров".