
- То ще е готово по-рано, но ще бъде поставено след изграждането на осветление и видеонаблюдение
- Възстановяват и чешмите и каменните пейки по пътя към върха
Копие на античния воден часовник, съществувал на Сахат тепе в Пловдив преди векове, вече се изработва и ще бъде монтирано през есента. Името на хълма идва от Часовниковата кула на върха му (сахат на турски значи час – б. р.)
там е имало два часовника – воден и слънчев, още по римско време.
Идеята те да бъдат възстановени не е нова, но по изграждането на водното съоръжение за отмерване на времето вече се работи. Финансирането е осигурено от дарители. “Водният часовник е датиран към 125-127 г. сл. Хр. Копието е почти готово и ще бъде изключителна атракция, каквато другаде в България няма. Принципът е сравнително прост – водата пълни един съд, който е с поплавък, вървящ нагоре и показващ колко е часът на разграфена колона”, описва кметът на район “Централен” Георги Стаменов. Тепетата на Пловдив се намират именно в този район.
Възлово за монтирането на водния часовник обаче е възстановяването на стълбовете за уличното осветление от подножието до върха на хълма, една част от който тъне в мрак нощем. На тези стълбове ще бъдат монтирани и камери за видеонаблюдение като превенция срещу вандалски прояви.
“За целта са необходими около 100 000 лв., искрено се надявам тези средства да бъдат включени в актуализацията на бюджета, която предстои през юли.
Изграждаме водния часовник с помощта на дарители
и не можем да допуснем да бъде унищожен за дни, защото има хора, които не ценят нищо”, обяснява Стаменов. Монтажът на съоръжението се планира за септември, дори и да е готово по-рано. Водният часовник ще е на постамент, върху който ще има информация за историята и механизма на действие на този тип устройства.
Има данни, че в древността водният часовник е бил в подножието на тепето – някъде на днешната ул. “Ангел Букорещлиев”, в зона, която е била над края на Римския стадион. Тази част от него не е експонирана и е под сегашната главна улица. “Смята се, че зрителите от ложите са поглеждали към него, за да видят колко е часът. Сега обаче ще го сложим на най-високото място на хълма и на всяка снимка до този часовник ще се вижда и Трихълмието с Античния театър”, казва още кметът на район “Централен”. Следващата му стъпка ще е възстановяването и на слънчевия часовник, той ще бъде от северозападната част на хълма, там условията са най-подходящи.
Паралелно се работи и по обновяването на други обекти на тепето – възстановена е чешмата до телевизионната кула, а другата – която има вид на лъвска глава и е до Часовниковата кула, е в процес на ремонт и предстои след десетилетия и оттам да потекат водни струи.
Най-горе ще бъде възстановен и пилонът, от който ще се вее българският трибагреник
По пътя от подножието към върха има каменни пейки, част от които са разрушени от вандали и трябва да бъдат иззидани отново. Всички тези идеи и дейности се съгласуват с Националния институт за недвижимото културно наследство, защото тепето е паметник на градинското и парковото изкуство.
В по-далечен план ще се търси начин да бъде възстановен и някогашният бюфет с тераса на Сахат тепе, който се е наричал “Младежка среща” и е бил обичано място от пловдивчани. Бил е разрушен в началото на 70-те години на ХХ век с идеята да се изгради ресторант на 2 етажа, която така и не се реализира. “Ако го възстановим, няма да се налага човек да се качва на тепето, носейки вода и сандвич. Това би решило и проблема със санитарните възли, а те също са нещо, което гарантира комфорта на хората, които се разхождат там”, допълва Стаменов.
В подножието на тепето – до някогашното лятно кино “Орфей”, сега се намира сцена на общината за концерти и спектакли. Има заведение, но то работи само през летния сезон. А по Сахат тепе денем има много хора – то е ниско и изкачването му не изисква атлетически усилия.
Иначе официалното наименование на тепето е Данов хълм, но то така и не се наложи, в годините назад се е наричало и Васил Коларов.
Хълмът е разчистен от изсъхналите дървета
Старите и изсъхнали дървета вече са разчистени от хълма и наесен предстои ново залесяване.
Изнасянето на отсечената дървесина обаче не е лесно, защото до западната част на Сахат тепе няма автомобилен достъп и всичко трябва да се пренася на ръка. Преди дни беше проведена акция и по-голяма част от отрязаната едра дървесина беше разчистена, а клоните бяха раздробени на място на т. нар. чипс. До края на месеца предстои още една.
Доброволци разчистиха част от старата растителност, но има още работа.