
Пенко Господинов прави страховита роля в "Краят на реката"
Възможна ли е любов между липованка староверка и българин звездоброец? За нея разказва игралният филм “Краят на реката”, който тръгва по екраните от петък. Той е съвместна българо-украинска продукция, която отразява силата на културния диалог между България и Украйна и търси универсалното в човешките преживявания отвъд границите.
Филмът разказва историята на изгубени и преоткрити връзки на фона на драматични обрати, духовни търсения и съвременни предизвикателства, като преплита личното с историческото, а болката - с надеждата. Той е дълбоко емоционална и визуално въздействаща творба, родена от сътрудничеството между български и украински филмови творци.
Режисьор на филма е бесарабският българин Васил Барков, възпитаник на НАТФИЗ, и проф. Владислав Икономов. Той е и съсценарист с проф. Марин Дамянов и Володимир Филиппов.
Филмът е сниман в екзотичното градче Вилково, което наричат украинската Венеция. То е основано около 1745 г. от казаци староверци, които са избягали от тиранията в руската империя по времето на Петър Първи и Екатерина Втора, за да търсят свобода в затънтения блатист край. Наричат ги липовани. Те са съхранили своята древна християнска религия.
Градът е прорязан от канали, а част от него е разпиляна по многобройните острови в делтата на река Дунав и е на 18 км от Черно море. Основното средство за придвижване са лодките - някои са по-модерни и с мотор, но други са още с весла. С тези лодки староверците ловят риба и прекарват стока.
Вилково е разположен край биосферен резерват на територия от десетки километри. Тук има лозя, чиито корени са във водата, а от гроздето им се прави уникално местно вино. През лятото във Вилково често има многобройни туристи - главно от Русия, Украйна и Германия.
Главен герой в “Краят на реката” е 50-годишният софиянец Фори. В ролята е актьорът Пенко Господинов, който прави може би най-добрата си филмова роля.
Животът му е празен и тъп и той предпочита да живее със звездите. Но му открадват телескопа. Случайно научава, че в градчето Вилково в Украйна мъж на име Василий продава евтино стар съветски телескоп. Фори и приятелят му Тео с неговата стара кола заминават да го търсят.
След солидна почерпка с местното уникално вино Фори се чувства свободен и много щастлив и подкарва лудешката една лодка моторница. В тъмното удря нещо и на другия ден го обвиняват, че е блъснал и убил дете, което ловило раци в канала. За всичко това разказва съсценаристът проф. Марин Дамянов.
Спираме дотук, за да ви оставим сами да се насладите на сякаш невъзможната любов между Фори и липованката Мария. Като дете тя е преживяла страшен шок и оттогава отказва да говори. Ролята изпълнява Катерина Молчанова. Тя пристига за премиерата от Германия, където живее, и прекарва едно денонощие в Одеса, където изживява ужаса от многобройните руски атаки с дронове и ракети на града. От Норвегия пристига Володимир Филиппов, който освен съсценарист е художник на филма и дори изпълнява неголяма роля.
За премиерата са поканени посланичката на Киев в София Олеся Илашчук и нейната заместничка Анна Тертичина.
Българският екип във филма ще бъде представен от актьорите Пенко Господинов и Георги Кременски, композитора Калин Николов и др.
Филмът е реализиран в копродукция с “Одеса филм продакшън”, “Одеската киностудия”, с подкрепата на ИА “Национален филмов център”, Държавната агенция на Украйна за кино, Министерството на културата и информационната политика на Украйна и с медийната подкрепа на Изпълнителната агенция на българите в чужбина.
Премиерата на филма е тази вечер от 18,30 часа в Дома на киното.