
Стига с неуспешните експерименти с бъдещето на нашата нация, с децата и младежта, каза Владиката
На ония, които са против православното вероучение и възпитание на децата в училище, бих искал да припомня кратко и ясно, че училището на България е рожба на Българската православна църква. Стига с неуспешните експерименти с бъдещето на нашата нация, с децата и младежта. Оставете ги върху вечната скала на българската православна вяра, за да не ги достигнат стихиите на злото в този свят и този век.
Това заяви Пловдивският митрополит Николай, след като отслужи празничен молебен по случай 24 май пред Хуманитраната гимназия “Св. св. Кирил и Методий”. Той поздрави всички учители и ги призова да помнят думите “Каквото посееш, това ще жънеш“, защото те са отговорни за бъдещето на България.
Владиката определи 24 май като "празника на празниците" и поздрави пловдивчани с "Христос воскресе". "Над народа, който седеше в мрак, изгря голяма светлина. Това е светлината на вярата, на богопознанието. Тя озари не само българския народ, а целия славянски свят. Истина е, и ние сме дали нещо на света. И на вси славяни книга да четат", заяви владиката. Той посочи, че българите нямаше да познават бога, ако не бяха светите братя Кирил и Методий. "Не някой друг, православната вяра победи робството", обясни митрополит Николай.
Преди него, слово пред училището изнесе кметът Костадин Димитров. “Днес, на 24 май, отново сме заедно с цвете, с песен, със слово, за да почетем делото на светите братя Кирил и Методий. Това е най-светлият празник в календара ни. 24 май е празник, който другите народи нямат. Пловдивчани имаме особен повод да се гордеем, защото именно от тук почва честването на деня на светите братя. Уважаеми учители, дълбок поклон пред вас”, заяви градоначалникът. Той отбеляза, че именно те помагат на децата да пазят националната си идентичност. И имат сложната задача да работят за прогреса на страната, но и за запазването на българското.
Церемонията пред гимназията беше водена от възпитаници на училището, кръстено на светите братя. След като говориха кметът и владиката, бяха поднесени цветя и венци пред паметника на Кирил и Методий и по главната улица на Пловдив тръгна ученическо шествие. Стотици пловдивчани излязоха, за да гледат учениците и да ги снимат.
Пред стълбите на Каменица шествието спря и чу десетки хористи, наредени по възраст от най-малки към най-големи. След всяко изпълнение, пловдивчани избухваха в аплодисменти. След това шествието продължи към площад “Централен”.