
"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат нова кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт.
В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.
Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в "24 часа", "Клуб 100" и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.
За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща [email protected] или на адрес: София 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий" №84, за "Персонален НОИ".
От 2009 до 2020 г. съм работил след пенсионна възраст. Исках да си увелича индивидуалния коефициент и подавах молба през 2013 г., като през тези години съм осигуряван - през 2009 г. с коефициент над 1.3. Моят коефициент е 1.191. Следващите години съм осигуряван на 4 часа, но като се сметне на 8 часа, пак коефициентът ми е по-голям от 1.191. От 2016 до 2020 г. съм работил едновременно на граждански договор и трудов договор по 4 часа едновременно. През тези години съм доплащал в края на годината допълнително по гражданския договор. За всичко това съм подавал молба за увеличение на коефициента, но ТП на НОИ не признаха моето искане. Моля да проверите и ако е възможно, да ми увеличите коефициента. От пенсионното в Монтана ми отговарят, че са питали фирмите, където съм работил по граждански договор, но същите не знаят, че аз съм работил едновременно по граждански и трудов договор. Служителите от Монтана не си знаят законите, а питат лица, които не знаят това нещо. Веселин Томов
Преизчисляването на пенсиите на работещите пенсионери е уредено с разпоредбата на чл. 102 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). С нея се регламентират два начина за преизчисляване на пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата (пенсии за осигурителен стаж и възраст, пенсии за инвалидност поради общо заболяване и пенсии за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест), а именно:
1. Служебно преизчисляване на пенсиите с допълнително придобития от пенсионера осигурителен стаж в периода след отпускането, съответно – след последното преизчисляване на пенсията. За това преизчисляване на пенсиите работещите пенсионери не подават заявления в териториалните поделения на Националния осигурителен институт (ТП на НОИ). Преизчисляването се извършва веднъж годишно, считано от 1 април на съответната година, като се зачита допълнително придобитият от пенсионера осигурителен стаж в периода след отпускането, съответно - след последното преизчисляване на пенсията, за времето до 31 декември вкл. на календарната година, предхождаща преизчисляването.
2. Ежегодно преизчисляване на пенсиите, въз основа на подадено заявление от пенсионера, с допълнително придобития от него осигурителен стаж и осигурителен доход в периода след отпускането, съответно – след последното преизчисляване на пенсията. Този вид преизчисляване на пенсиите също се извършва веднъж в една календарна година, считано от първо число на месеца, следващ месеца на подаване на заявлението – в годината на подаването му, и от същата дата всяка следваща календарна година.
В случай че получавате лична пенсия за трудова дейност и продължавате да осъществявате дейност, за която подлежите на осигуряване, преизчисляване на пенсията ви с допълнително придобития от вас осигурителен стаж и осигурителен доход може да бъде извършено едва след подаване на заявление по посочения ред до ТП на НОИ, което изплаща пенсията ви.
При преизчисляването на пенсиите с допълнително придобития от пенсионера осигурителен стаж и осигурителен доход от значение е както продължителността на допълнително придобития от пенсионера осигурителен стаж, така и размерът на осигурителния доход на лицето, като се вземат предвид данните до края на месеца на подаване на заявлението, налични в информационната система на НОИ. В случай че преизчисляването по този ред, с наличните данни за придобития осигурителен стаж и осигурителен доход, е по-неблагоприятно за пенсионера, размерът на пенсията се определя само въз основа на данните за осигурителния стаж за същия период.
В компетентността на длъжностното лице по пенсионно осигуряване е да прецени необходимостта от извършване на служебна проверка на данните, предоставени от осигурителите в информационната система за осигурените лица, като тези проверки е допустимо да включват писма или ревизии до осигурителите.