
Депутатите отложиха свободния пазар за домакинствата за неопределено време
Либерализацията на пазара на ток за домакинствата се отлага за неопределено време. Това гласуваха в петък в пленарната зала депутатите, като приеха на второ четене промените в Закона за енергетиката. Цените на тока за битовите потребители ще продължат да бъдат определяни от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), а не както предвиждаше първоначалната идея - от правителството.
Но пълната либерализация на пазара на ток за домакинствата все пак се отлага за неизвестното бъдеще и остана само освобождаването на продажбата на електроенергия на едро за бита. По този начин
е спазено изискването на плана за възстановяване
и устойчивост и Брюксел няма основание да спре второто плащане по плана.
Промените бяха приети със 122 гласа, като те бяха на депутатите от управляващата коалиция, на “ДПС-Ново начало” и ДПС-ДПС. Против бяха “Възраждане”, МЕЧ и “Величие”, 4 от гласовете на ПП бяха против, а 8 - въздържали се.
В окончателно приетите текстове се предвижда крайните снабдители - дружествата на “Електрохолд”, “Енерго-Про” и ЕВН, да купуват тока за битовите си клиенти от борсата. Това ще става на платформа, на която НЕК ще бъде в ролята на координатор на балансираща група, а производители ще ѝ предоставят електроенергията за търговия специално на тази платформа.
Ако има разлика между цената на борсата и тази, определена от регулатора, крайните снабдители ще получават компенсации от фонд “Сигурност на електроенергийната система”, а какви ще са те, ще казват от КЕВР.
От “Възраждане” се обявиха против промените в закона. “Управляващите изкарват битовите потребители от регулирания пазар. По доста коварен начин
се опитват да преметнат нас и европейските им партньори
И залагат компенсации, които със смокинов лист прикриват текстовете. С тях либерализацията ще бъде факт и ние няма да подкрепим това”, каза Даниел Проданов.
Това провокира министъра на енергетиката Жечо Станков да дойде в залата и да защити текстовете.
“ Истината е следната – българските домакинства ще продължат да бъдат на регулиран пазар и ще са 100% защитени от държавата. Нито аз, нито това правителство ще допуснем те да бъдат изложени на високите цени на ток на свободния пазар. 700 лв. беше цената на тока в 21 часа вчера, а това е 4,5 пъти по-скъпо от онова, което те плащат в момента”, каза Станков.
“Всички, които късат ризи днес от трибуната, много добре разбират механизма за компенсациите”, каза още Станков. Според него новият модел предпазва българските граждани, като компенсира директно битовия потребител, тъй като
в сметката на всеки ще бъдат изписвани пазарната цена
и цената, която той трябва да плати, за да се вижда разликата, уточни министърът.
Като гласувате “за” законопроекта, ще дадете шанс на всички 756 сгради, които са в плана за възстановяване, да се санират и на над 1500 домакинства да инсталират соларни системи на покривите си, а това са само част от проектите, които ще стигат до крайните потребители, каза министърът.
Председателят на енергийната комисия Павела Митова (ИТН) коментира, че противниците му искат да отидем на свободния пазар още от 1 юли тази година.
Радослав Рибарски от ПП-ДБ заяви, че предложеният либерализационен модел е неустойчив.
“Това е модел, който зависи от благоразположението на НЕК, съответно на назначените партийни кадри там, в АЕЦ, ТЕЦ, мини. Всеки един да дава съответните количества - да отговарят на базовата цена, която КЕВР е заложила”, коментира той.
Депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев благодари на депутати от “Възраждане”, които коментираха, че с този модел цените на тока ще бъдат ниски, докато ГЕРБ е на власт.
“Колегата ми Николай Нанков каза, когато чу това твърдение, че ГЕРБ явно трябва да управлява още 20 години”, заяви Добрев.