
Произвеждали различен по вид амфетамин, който не е залавян досега в България
Дрогата била предназначена за полския пазар
Двама поляци, единият от които инженер-химик, са задържани за производство на синтетични наркотици в големи количества в несебърското село Емона, което през зимата е почти пусто, с много малко на брой жители. Там антимафиоти са разбили една от най-модерните работещи през последните години у нас високотехнологични лаборатории за производство на синтетични наркотици – амфетамин, съобщиха на брифинг в бургаската прокуратура.
Двамата поляци вече са с повдигнати обвинения за производство и държане с цел разпространение на високорискови наркотични вещества – амфетамин и мефедрон, както и за държане на прекурсори, материали и съоръжения, предназначени и за производство на наркотични вещества, уточни окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев.
Подробности от разследването разкриха и старши комисар Боян Раев, зам.-директор на ГДБОП и комисар Ради Пенев - началник отдел в ГДБОП.
Стана ясно, че операцията е осъществена чрез комуникация на ГДБОП с полския аналог на службата. Цялостното оборудване на лабораторията, както и прекурсорите за производството на наркотика идвали от Полша, вече готовата продукция също е била предназначена за полския пазар.
Ключово за реализацията е, че обвиняемите са задържани в процес на изготвяне на амфетамин, казаха разследващите. Установена и съпричастност по случая и на още двама поляци, които не се намират на българска територия, те се издирват.
Лабораторията е била наблюдавана от антимафиотите в продължение на 2 месеца. До преди разкриването на лабораторията е произведен един цикъл, тя е разкрита при началото на втория работен, уточни Боян Раев. Иззети са производствен реактор с капацитет 100 литра, химикали, прекурсори и съдове, свързани с осъществяваната престъпна дейност. Открити са и вече произведени количества наркотични вещества.
В лабораторията е било произвеждан мефедрон – вещество, което е нова молекула на амфетамина, каквото не е откривано в страната към настоящия момент, каза прокурор Чинев. Той добави, че разкритата лаборатория е без аналог в България през последните повече от 10 години.
На двамата обвиняеми е наложена най-тежката мярка „задържане под стража", постановена от Окръжен съд Бургас.