
- С Женя Петкова или без нея, бюджет винаги ще има, казват общинари
- Как ще спреш ти мене – волната, скитницата, непокорната, прибегна до стих на Багряна уволнената
"Имаме нарушено доверие. 14 години работихме заедно. Един кмет най-добре знае кога да вземе решение за даден пост".
С тези думи градоначалникът на Пловдив Костадин Димитров обяви, че се разделя с най-доверения си доскоро заместник Женя Петкова. Тя отговаряше за финансите, общинската икономика и социалните дейности. Ръководеше и седем дирекции. Дойде в голямата община с Димитров от район "Тракия", където в продължение на три мандата беше секретар, докато той бе районен кмет.
В края на миналата седмица Димитров реши да й отнеме два от ресорите - финансите и общинска икономиката. Остави й социалната политика.
Последва реакция в нейна защита. Пръв да я брани скочи заместник-кметът по образование, дигитализация и европейски политики Владимир Темелков. Миналото лято обаче той сам поиска оставката на колежката си, недоволен от работата й. Сега е на друго мнение. "Да си смени зам.-кметът по финансите две седмици преди приемането на бюджета на града е като да избереш друга майка точно преди раждането", заяви той. Темелков призна, че е имал проблеми с Петкова, но отношенията им се оправили.
Други двама от шестимата районни кметове - Георги Стаменов на "Централен" и Георги Гатев на "Тракия", също се обявиха в защита на Петкова.
Самата тя не коментира и не вдига телефона си. Но реагира с пост във фейсбук със стихотворението "Стихии" на Елисавета Багряна.
"Как ще спреш ти мене - волната, скитницата, непокорната - родната сестра на вятъра, на водата и на виното, за която е примамица непостижното, просторното, дето все сънува пътища - недостигнати, неминати - мене как ще спреш?".
Зад фразата "нарушено доверие", за което говори Костадин Димитров, се крие тежкото състояние на финансите на втория по големина град. Аспектите са два: забавени плащания към доставчици и изпълнители и мудна работа по подготовката на Бюджет 2025.
"В сметките на общината има около 20 милиона лева по сключени договори, но се превеждат пари избирателно. Издаваме фактурата и започваме да чакаме, но плащане няма. В тази ситуация сме длъжни да платим 20% ДДС иначе излизаме длъжници към бюджета и не можем да участваме в обществени поръчки", обясни пред "24 часа" изпълнител по сключен договор. Той твърди, че общината му дължи 5 млн. лева, което означава, че е платил ДДС за 1 млн. лева.
Друг изпълнител се оплака, че от декември не е получил близо 1 млн. лева. И не му казват кога ще му ги дадат.
Затлачени плащания имало от 2024 г., а в същото време се превеждали избирателно средства по договори за 2025 г., научи "24 часа".
За да бъдат вкарани в ред средствата на Пловдив, спешно от майчинство се върна на работа шефката на дирекция "Финанси" Виктория Чавдарова. "Тя е бюджетар с дълъг опит. С нея вече работим по финансовата рамка за 2025 г.", обясни Костадин Димитров. Чавдарова е работила с много кметове, минава за независим експерт и доставчици гледат с добро око на решението на кмета да повери изцяло на нея финансовата политика.
Като една от причините Женя Петкова да не се справи, се изтъква, че тя отговаряше за твърде много ресори и не можеше да ги обхване изцяло. Сега няма да назначава друг на нейно място, а прехвърля отговорностите на различни общинари.
Възловата дирекция "Местни данъци и такси" отива под прекия контрол на секретаря на общината Ангелина Топчиева, сочена за опитен администратор. Общинската икономика отива при зам.-кмета по строителство Хакъ Сакъбов, а социалната политика - при колегата му Николай Бухалов, който досега отговаряше само за спорта.
"Бюджет винаги ще има, независимо кой е заместник-кмет", казват общинари. И припомнят, че кметовете Спас Гърневски, Иван Чомаков, Славчо Атанасов и Иван Тотев са работили без зам.-кмет по финансите.
Градоначалникът по всяко време може да освободи свой заместник и да промени вътрешната организация на работа, както той реши, посочват познавачи на Закона за местното самоуправление и местната администрация.