
Министърът на финансите Теменужка Петкова проведе двустранни срещи с германския финансов министър Йорг Кукис и с датския министър на икономиката Стефани Лосе в рамките на участието си в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Това съобщават от Министерството на финансите (МФ) на страницата си в интернет.
Министър Петкова информира двамата министри относно напредъка по подготовката на страната за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 година. Германският министър Кукис заяви, че подкрепата на Германия за членство на България в еврозоната е последователна, от включването на страната във валутния механизъм ERM II. Дания, в ролята й на бъдещ председател на Съвета на ЕС, се ангажира да съдейства организационно в рамките на процеса по присъединяване, посочват от МФ.
Днес Теменужка Петкова заяви в Брюксел, че до края на февруари България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвяне на извънредни конвергентни доклади за членството на страната в еврозоната.
По време на срещите с двамата министри министър Петкова обсъди приоритетните законодателни досиета за повишаването на конкурентоспособността на ЕС, съобщават още от МФ. Разговорът с министър Кукис се фокусира върху първия омнибус пакет, целящ опростяване на задълженията на дружествата за отчитане във връзка с устойчивостта. Министър Стефани Лосе представи приоритетите на предстоящото датско председателство на Съвета на ЕС и обсъди с министър Петкова темите от текущия дневен ред на Съвета ЕКОФИН.