
В града на правите улици и поетите има място за всичко, включително за "старозагорските калмари", които вървят по 8 лева за 200 грама на първия Празник на свинските уши
Първият празник на свинските уши в Стара Загора, който се провежда днес в Станционната градина, наистина представя продукта, наричан още "старозагорски калмари", като деликатес - топли, направо от скарата, ушите вървят по 8 лева за 200 грама. За тези, които предпочитат класиката в кухнята, сергиите предлагат и току-що опечени шишчета, пържоли, кебапчета и кюфтета.
За мнозина в града свинските уши обаче не са деликатес, а обикновено ядене, което може да се купи от топлите витрини на големите търговски вериги по 24,99 лв. за килограм или да се поръча в почти всеки ресторант.
Но днес денят е по-специален - след много и оживени дискусии дали един град, който е и кандидат за европейска столица на културата през 2032 година, трябва да има Празник на свинските уши, добрите кулинари надделяха над строгите естети. Старозагорци са широко скроени - след като се обявиха преди години за Център на вселената, защо да нямат и Празник на свинските уши, попитаха мнозина. Още повече че да се ядат ушите на прасето тук е традиция отколе. Вярно, така е в цяла Южна България от Бургас до Пловдив, но и в това отношение Стара Загора се оказва в центъра.
Тук особено държат на начина на приготовление на храната - задължително ушите трябва да се сварят, след като бъдат добре почистени, преди да се хвърлят на скарата. Поднасят се със соев сос, лимонов сок и суров лук, може и натопени в марина на вкус.
"Искахме да организираме нещо забавно, вкусно и интересно", обявиха основните организатори от народно читалище "Св. Климент Охридски". Към тях се присъединиха неправителствени организации, докато общината леко се дръпна встрани - обяви само, че подкрепя инициативата.
Оказва се, че яденето на уши дори е полезно, ако не броим холестерола. Доказа го дискусия за състоянието на свиневъдството с участието на учени от Тракийския университет. Така още преди майстор-готвачите от различни ресторанти да запалят скарите си, стана ясно, че 100 грама печени свински уши съдържат 234 калории. В тях протеинът е 22,45 процента, докато мазнините - 15,1 на сто. Такава порция съдържа 20 минерала - от калий до фосфор и натрий, а част от ползите за човека от тази храна са, че защитава ставите, възстановява обвивката на червата и поддържа здрава кожата.
Известният учен в бранша на свиневъдството проф. Алекси Стойков успокои гастрономите, че свински уши има за всички - в света в момента се отглеждат между 900 милиона и 1 милиард свине, като 140 милиона са те в Европейския съюз. У нас са значително по-малко - 750 хиляди животни, докато преди години те са били 4,5 милиона. Световният рекорд е 42 живородени прасенца от една свиня-майка, съобщи още ученият, който поясни, че освен в кухнята, ушите на прасето се използват активно и в селекцията на различните свински породи.
Заплаха за любителите на свинските уши се оказват обаче производителите на кучешки храни, за които те са основен продукт и търсенето им в световен мащаб било голямо, бе изтъкнато още на дискусията.
Пред скарите със свински уши и други цвъртящи изкушения днес се извиха опашки. Празникът се получи, защото и времето се оказа слънчево и топло за февруари и хората можеха да седнат на раздумка и чаша бира или вино на масите, разположени на открито в парка. За доброто настроение на хилядите гости се погрижиха самодейци от района. Имаше и фермерски базар, на който производители изложиха мед, тахън, домашен хляб и всякакви занаятчийски продукти.
А в Стара Загора вече говорят, че Празникът на свинските уши трябва да се превърне в традиция и мислят как да го направят догодина по-добър.