
За десета поредна година представители на етническите и религиозни общности в Пловдив се събраха на 14 февруари на традиционното „Кафе на толерантността" в салона към библиотеката на Джумая джамия.
Организатори на инициативата всяка година са Районното мюфтийство и Мюсюлманското настоятелство. Поводът за събирането е 11-ата годишнина от погрома над джамията в центъра Пловдив през 2014 година, когато в съда се гледаше делото за собствеността на Куршум джамия в Карлово. За първи път турската общност отправи покана за „Кафе на толерантността" през 2015 г., защото „пиенето на кафе" е част от древните традиции и култура на турската общност и се приема като знак за дългогодишно приятелство.
Около масата с кафе и традиционна турска баклава днес заедно седнаха зам.-главният мюфтия на България Бейхан Мехмед, генералният консул на Турция в Пловдив Корхан Кюнгерю, зам.-кметовете Пламен Панов и Ерол Садъков, председателят на Общинския съвет Атанас Узунов, Мехмед Кахведжиоглу – аташе по социалните въпроси в консулството, гл. ас. д-р Харун Бекир от ПУ „Паисий Хилендарски", инж. Светозар Калев – председател на организацията „Шалом" и др.
На „Кафе на толерантността" присъстваха и гости от Турция, които са на посещение в Пловдив и региона. Делегацията, водена от адв. Абдурахаман Дурсун - кмет на община Султангази (район на Истанбул с население 600 хил. души), включва 11 членове, сред които двама заместник-кметове, директор по социална и културна политика на община Султангази, общински съветници и др. Научавайки за тази пловдивска традиция, те пожелали да се включат, извън своята официална програма.
„Един мъдър човек е казал: когато някой ви дойде на гости, не го питайте какъв е и каква религия изповядва, а го попитайте от къде, има ли нужда от нещо и го почерпете. Всички ние избираме своята религия със свободна воля, затова трябва да се опознаваме, обичаме, уважаваме и да си помагаме. Най-добрият човек е този, който е в служба на хората. Една от най-големите ценности на нас – хората от Балканите е толерантността", каза Бейхан Мехмед.
Всички участници изразиха категорична позиция, че не трябва никога да се допуска събитие или някой с действия и думи да наруши етническата толерантност, която цари от векове в Пловдив и винаги е била марка и част от традициите на града ни.