
- Почти 99% от децата, пострадали от онлайн тормоз, са момичета
- Скандално съдържание от Телеграм „избяга" на сървър в Нидерландия
- За миналата година на Горещата линия са получени общо 1 749 747 сигнала
Днес е Международен ден за безопасен интернет. Отбелязва се от 2004 г. през втория вторник на февруари с подкрепата на европейската мрежа на центровете за безопасен интернет "ИнСейф" и Европейската комисия.
Целта е да се повиши информираността на обществото за онлайн технологиите и да се насърчи по-безопасното и по-отговорно използване на интернет пространството, особено сред децата и младите хора.
Всяка година в кампанията се включват организации от близо 170 страни.
Започнал като инициатива на Европейския съюз, Денят отдавна излиза извън рамките му и през 2015 г. беше отбелязан в 110 държави на всички континенти.
Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора и върху необходимостта родители, образователни институции и други организации да полагат все повече усилия за развитие на дигитална и медийна грамотност у децата от най-ранна възраст.
Всяка година Денят за безопасен интернет слага началото на кампании, включващи различни дейности и инициативи във всяка държава. В страните от ЕС инициативите се координират от националните Центрове за безопасен интернет.
Всяко седмо дете е жертва на тормоз в онлайн пространството. 70 268 са сигналите за тормоз на деца в интернет са подадени през изминалата година в дирекция "Киберпрестъпност" на Главна дирекция борба с организираната престъпност. Това съобщи Антоанета Василева, координатор на българския Център за безопасен интернет, по време на конференция по повод 20 години от създаването на организацията.
"Информираността на родителите и децата за безопасността в онлайн пространството се повишава значително", споделя Василева. "Получаваме все повече запитвания от родителите. Все повече ни задават въпроса как да направят профилите им безопасни или да ограничат екранното време", поясни Василева.
Тя посочи още, че Центърът за безопасен интернет усилено работи по всички получени сигнали. Получават обаче тревожни данни – всяко седмо дете е жертва на тормоз в онлайн пространството, допълни тя.
"Почти 99% от децата, пострадали от онлайн тормоз, са момичета", каза още Василева.
"Имаме подадени над 100 000 сигнала за публикувани изображения в Телеграм. Съдържанието, което ние не успяхме да свалим обаче, се прехвърли в сървър в Холандия и се борим да бъде премахнато", обясни Василева.
По думите ѝ децата се сблъскват с тормоз не само в социалните мрежи, но и в различни чат приложения и в онлайн игрите. За миналата година на Горещата линия на центъра са получени общо 1 749 747 сигнала.
Всеки, който е бил жертва на тормоз в онлайн пространството или желае да докладва за нередност, може да го направи в портала на Центъра за безопасен интернет.