
Единствено репортер, който е на място и сред хората, може да отрази точно война, категорична беше водещата
„Лъжата може да обиколи света, преди истината да си обуе ботушите." С тези думи се обърна към учениците от Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов" в Пловдив Гена Трайкова – дългогодишен журналист, телевизионен водещ и главен редактор на bTV Новините, която беше при тях за дискусия за фалшивите новини, ролята на медиите и влиянието на изкуствения интелект върху журналистиката.
Тя обясни на учениците какво представлява фалшивата новина – неточна и злонамерена информация, целяща да манипулира или навреди на определени групи хора. Дискусията се разгорещи, когато водещата попита учениците коя е последната фалшива новина, която са чули, а те единодушно посочиха слуховете за грипна ваканция от средата на януари.
„Днес всеки човек с телефон е медия. Ако нещо се случи тук, всеки може да заснеме и публикува информация, която след това телевизиите и вестниците ще разпространят. Този неконтролиран поток от съдържание води до недоверие в мрежата – всичко е представено като „за" и „против", коментира журналистката.
Тя обърна внимание на термина „gate keepers", или пазители на входа – хората, които определят какво ще влезе в новинарските емисии. В традиционните медии редактори и продуценти подбират информацията по строги журналистически критерии, докато в социалните мрежи няма такъв контрол и всеки може да публикува каквото пожелае.
Темата за изкуствения интелект предизвика голям интерес сред учениците. Гена Трайкова показа видео, създадено с AI, и зададе въпроса: „Ако е толкова лесно да манипулираме реалността, как ще разпознаваме истината?" А учениците я попитаха дали има законова защита срещу злоупотребите с изкуствения интелект. „В българския съд видео доказателства не се приемат, защото могат да бъдат манипулирани", обясни Трайкова и подчерта, че единственият начин да се предпазим е да проверяваме информацията от няколко независими източника.
Журналистката попита учениците какво според тях са фактите, а те отговориха, че те са реалността, независимо дали на някого му харесва или не. Тя подчерта, че най-важното в журналистиката е многократното проверяване на информацията и представи репортаж, свързан с фактчекинг.
Дискусията засегна и темата за пропагандата. Трайкова обясни, че в теорията на масовата комуникация тя се разделя на бяла, сива и черна и че целта ѝ не е да стимулира критично мислене, а да въздейства емоционално.
На въпрос от ученик за отразяването на военни конфликти, Трайкова отговори: „На война и в любовта всичко е позволено". Допълни, че единствено репортер, който е на място и сред хората, може да отрази точно война. „Стойностните репортажи за войната са тези на колегите, които са там на място на ниво ежедневие", категорична бе тя.
Учениците попитаха дали AI може да замени хората в професии като журналистиката. „Докато има човешки ум, журналистиката няма да изчезне", категорична беше Гена Трайкова, но изрази загриженост за бъдещето на авторското право в ерата на изкуствения интелект.
В края на срещата учениците поднесоха на журналистката специално изработена картина, а директорката на гимназията Веселина Карапеева ѝ благодари за вдъхновяващата среща. „Надяваме се отново да ни гостувате!", завърши тя.