
- Търговци в северните райони на южната ни съседка се оплакват от спад в оборотите
- Горивата привличат съседите у нас, за храните правят уговорка, че техните са по–качествени от нашите
- Внасят от нас пшеница, ръж, слънчогледово олио, бяла захар и царевица, а ние от тях – мазут, медни продукти, фотоволтаични клетки, природен газ и пластмасови играчки
За опасност от обезкървяване на бизнеса в Северна Гърция алармират в южната ни съседка месец след вдигането на шенгенските бариери. Наблюденията им сочат, че гърците масово пътуват към България, за да пазаруват по–евтини стоки. Търговци от Комотини, Александруполис, Орестиада, Ксанти, Драма и други градове се оплакват от значително спадане на оборотите им, пише в пространен анализ гръцкото издание "Прототема".
"Две снимки с интервал от няколко минути изобразяват новия пейзаж, който се оформи на гръцко-българската граница през последния месец. Първа снимка: събота, преди 15 дни, 11.30 часа сутринта. На гранична гара Промахон проходимостта на автомобили към България е доста висока. А в обратна посока към Гърция – по-малка", пише изданието.
Достъпът до градове като Сандански, Кърджали, Свиленград вече е много по–лесен за жителите на Северна Гърция. И те се възползват от улеснението да идват и да съчетават разходката с пазаруване.
"Втора снимка: Пазарът в Сандански е оживен от гърци. Българският град с 30 000 жители кипи от живот. Построен в подножието на Пирин, той се счита за най-слънчевия град в България, като е вечно популярна дестинация както за термалните бани и луксозните спа центрове, които работят там, така и за пазаруване. Без преувеличение.
В десетките магазини гръцкият език се чува навсякъде. Дошли са от всяко кътче на Централна и Източна Македония и Тракия, за да си напазаруват всичко. Дрехи, обувки, покъщнина, дори храна. И разбира се, зареждат бензин, тъй като е много по-евтин", пише гръцкото издание.
Южните ни съседи правеха това и преди, но сега доста по–интензивно.
"Издръжката на живот винаги открай време е много по-ниска в България, заплатите – също, но сравнителното съотношение винаги е било за сметка на Гърция. Затова и хората се отправят на север, за да пазаруват по-евтино, съчетавайки това с разходка", допълват съседите.
Но предупреждават, че този "търговски десант" крие капани за страната им
"Това развитие ще увеличи икономическото обезкървяване към България. Местните пазари в Гърция ще понесат значителен удар, тъй като още повече гърци ще бъдат насърчени да пътуват до съседната страна, за да пазаруват по-евтино. Представители на професионални организации в граничните гръцки райони с основание бият тревога, че бензиностанциите и много магазини за търговия на дребно и хранителни стоки вече отбелязват нов спад в оборотите си. Други твърдят, че не е настъпила забележима промяна в оборота на техните магазини. Признават обаче, че пазарният дял вече е прехвърлен в България. Във всеки случай още е твърде рано за заключения", отбелязва "Прототема".
И правят ценова снимка на стоките при тях и у нас
"Българите се отличават с евтиното гориво. През януари безоловният бензин (95 октана) в България е 2,50 лв. за литър, или 1,28 евро, докато средната му цена в Гърция беше около 1,78 - 1,80 евро/л. Тази ценова разлика, над половин евро/литър, кара северногръцките шофьори да зареждат резервоарите си от български бензиностанции", правят съпоставка те.
И посочват, че за превозно средство с 50-литров резервоар цената на пълно зареждане в България е 64 евро (1,28 евро/литър), докато в Гърция е 90 евро (1,80 евро/литър). Така гърците спестяват 26 евро на пълно зареждане.
По отношение на цените на храните в двете държави твърдят, че картината е смесена.
"Както в българските супермаркети (не много близо до границата), така и в малките магазини за хранителни стоки гръцките посетители намират някои продукти за по-евтини, други за по-скъпи, а за много подобни – с цени като тези в Гърция.
По-евтини в България са киселите млека, зехтинът, слънчогледовото олио, безалкохолните напитки, вина, бири, някои плодове (банани, ягоди, ябълки) и зеленчуци (домати, чушки, краставици). Най-скъпите цени в България са за няколко вида храни, като масло, бисквити, шоколади и лимони. Въпреки че има прилики в много неща, като меса от всякакъв вид, яйца, мек кашкавал и т.н.", сочи изследването на гръцката медия.
Но съпоставка на "24 часа" установи наскоро, че в центъра на Пловдив килограм агнешко месо се продава за 32 лева килограма, а в Орестиада – за 11 евро. На значително по–ниски цени, но с по–високо качество при южните ни съседи, могат да се намерят и други стоки и дори лекарства.
"При дрехите, обувките, предметите за бита и козметиката разликите в цените са осезаеми. Гръцкият пазар явно е по-скъп.
Тук обаче има важна звездичка – тази на качеството на артикулите,
където българските явно отстъпват на гръцките. Въпреки това, има доста гръцки потребители, които жертват качеството на продукта заради по-ниската цена.
В същия оценъчен подход на съотношението цена/качество се поставя и въпросът за дребните козметични процедури, както и стоматологичните дейности и дори поставянето на импланти, които в България, както в Албания и Скопие, са на значително по-ниска цена, отколкото у нас.
Гърците се спират и на конкуренцията в ски курортите
Те също разполагат с такива, но са категорични, че българските ги превъзхождат с по–ниски цени.
"Как ще се конкурират зимните курорти в Северна Гърция, не само Фалакро Драма и Лайлия Серес, но и тези в Централна и Западна Македония, когато пътуването от Солун до българския топ зимен курорт Банско отнема 2,5 часа с премахването на граничния контрол? С цената на двойна стая в луксозни квартири от 60-70 евро на вечер и съответно евтина храна и наем на оборудване", пишат съседите.
И допълват, че Банско е една от най-популярните планински дестинации за гърците.
Премахването на шенгенските бариери ги тревожи заради
опасност от нелегален внос и най–вече на стоки с опасни пестициди от трети страни като Турция
Гръцките животновъди също са притеснени от масовия внос на агнета и ярета, особено по време на Великден, и дали те ще бъдат незаконно "елинизирани" и как и къде ще попаднат на гръцкия пазар. Ще бъдат ли достатъчни случайните проверки от властите от двете страни на границата, пита гръцката медия.
За да се избегнат контрабандата и незаконната търговия, Митническата администрация вече е пристъпила към организационно обновяване на митническите служби на Орестиада, Комотини, Ксанти и Драма, със създаването и функционирането на нов отдел, базиран на граничните пунктове. В същото време с решение на министър-председателя Кириакос Мицотакис започна изпълнението на програма за сградно и технологично обновяване на основните сухопътни гранични станции.
Друг тревожен параметър е дали ще се засили климатът на гръцкия бизнес, който заминава за България и на второ място за Румъния, които в момента са данъчни убежища, с много по-ниски нива на печалба и като цяло по-благоприятна инвестиционна среда, питат съседите.
Припомнят, че почти 46% от гръцките фирми са разположени в Благоевград и главно в районите край границата, докато 39% са в София, където се предполага, че са концентрирани най-големите по размер и капитал, технологични и трудоемки бизнеси на гръцки интереси, според данни на Гръцкия бизнес съвет в България (HBCB) и ICAP България.
Наблюденията сочат, че големият и среден гръцки бизнес се разраства в България и в Румъния
"Гръцките преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в България са още по-големи, тъй като голяма част от притока на инвестиционен капитал на гръцките компании идва от Люксембург, Кипър и Холандия", се посочва в разработката.
Първите пет гръцки продукта, изнасяни за България, включват мазут, медни продукти, фотоволтаични клетки, природен газ и пластмасови играчки. Съответно водещите продукти в българския износ за Гърция са пшеница, ръж, слънчогледово олио, бяла захар и царевица. Впечатляващ е и ходът на търговските отношения между Гърция и Румъния.
Посочва се, че на остров Тасос и в почти цялата крайбрежна зона от Солун - Халкидики до Александруполи, главно българи румънци вече са направили обширни покупки на недвижими имоти.